Jak vybrat tvrdost matrace

 • 10 minut čtení
Jak vybrat tvrdost matrace
09 Pro

Jak vybrat tvrdost matrace? Záleží především na vašem pocitu, ale i na spánkové poloze

Tvrdost nebo také tuhost matrace je jedním z důležitých kritérií, na které byste měli myslet, pokud si kupujete novou matraci. Celá řada lidí tuhost vybírá podle předchozí matrace a úplně zapomínají, že je důležitá také spánková poloha, jejich hmotnost, ale také vlastní pocit z komfortu. Správná tuhost matrace se pozitivně podepíše na kvalitě spánku i zdraví vaší opěrné soustavy.

V našem článku se dozvíte, s jakými tvrdostmi matrace se můžete setkat, jak se označují nebo co znamená pojem zónování. Nezapomeneme vás seznámit také s tím, jaký je rozdíl mezi tvrdostí a podporou.

Manželská matrace pro alergiky
Obrázek: Záleží především na vašem pocitu, ale i na spánkové poloze.

Co je to tvrdost matrace

Tvrdost je způsob, jakým můžete popsat svůj pocit, když ležíte na matraci. Dva extrémy mohou být beton a obláčky. Matrace tedy může být tak tvrdá, že si připadáte, jako byste leželi na betonu, nebo tak měkká, jako byste leželi na obláčku.

Tvrdost je velmi subjektivní pocit, protože to, co se může jevit jako tvrdé jednomu, je pro druhého spíše středně měkké. Proto jsou k dostání matrace různých tvrdostí, abyste si mohli najít přesně tu, která bude odpovídat vašim požadavkům.

Proč na tvrdosti záleží

Tvrdost výrazně ovlivňuje pohodlí, což je faktor, který se nevyplácí podceňovat. Příjemná a pohodlná matrace je skutečně důležitá, pokud se chcete kvalitně a zdravě vyspat. Samozřejmě se na kvalitě spánku podepisuje rovněž typ roštu, ale také polštáře a přikrývky.

Jestliže jako první po probuzení přemýšlíte o bolesti, cítíte se unavení a bez nálady, asi těžko na matraci vydržíte spát ještě několik let. Navíc jedním z pravidel spánkové hygieny je, že byste se v ložnici měli cítit příjemně a měli mít chuť v ní relaxovat. A to se vám již při pohledu na nepohodlnou matraci určitě nebude chtít dělat.

Na nepohodlné matraci se budete celou noc otáčet, abyste pro svoje tělo našli optimální polohu, a navíc se zvyšuje i riziko problémů se zády následované bolestmi.

Jaký je rozdíl mezi tvrdostí a podporou

Tvrdost matrace není to samé, co podpora. Pokud se v kontextu matrace použije slovo podpora, je tím myšlena podpora pro optimální polohu páteře. Tvrdost se vztahuje k vašemu pocitu z pohodlí matrace. Mezi podporou a tvrdostí je sice vztah, ale je potřeba na ně myslet zvlášť. Matrace, která zmírňuje tlak a drží páteř v anatomické poloze, má dobrou podporu bez ohledu na to, jak je tvrdá nebo měkká. Tvrdost je tedy subjektivní, ale podpora páteře nikoliv.

Matrace matrace
Obrázek: Kvalitní matrace podporuje správné držení opěrné soustavy.

Stupnice tvrdosti s označením T

Písmeno T v tomto oboru není fyzikální veličinou označující čas, ale odkazem k tvrdosti. Někdy také můžete narazit na označení písmenem H, což vychází z anglického slova „hardness“, tedy tvrdost. Setkáte se se čtyřmi stupni tvrdosti:

 • T1,
 • T2,
 • T3,
 • T4.

T1 je označení pro měkkou matraci a T4 pro tvrdou. Stupeň tvrdosti byste měli vybírat podle svojí hmotnosti.

Jak vybrat tvrdost matrace

Tato tabulka je pouze orientačním údajem, protože důležitý je především váš pocit pohodlí. Je tedy možné, že spadáte do některé kategorie, ale přitom je vám pohodlnější matrace z jiné kategorie. Většina spáčů volí mezi tvrdostmi T2 a T3. Příliš měkká matrace totiž neposkytuje potřebnou oporu páteři a tělo se do ní příliš propadá, extra tvrdá matrace může tlačit a nemusíte se na ní cítit pohodlně.

Výběr tvrdosti přizpůsobte také tomu, zda jste muž nebo žena.

 • Muži – mají obvykle vyšší hmotnost než ženy. Proto by měli sáhnout po tvrdší a pevnější matraci, která jejich zádům poskytne dostatečnou oporu.
 • Ženy – mají jemnější stavbu těla a obvykle nižší hmotnost, takže se jim doporučuje spíše středně tvrdá matrace, která se přizpůsobí spánkové poloze.
Matrace na míru
Obrázek: Tvrdost matrace vybírejte nejen podle hmotnosti a pocitu, ale také podle spánkové polohy.

Tvrdost a polohy při spaní

Vhodná tvrdost matrace se odvíjí nejen od vaší hmotnosti, ale také od spánkových návyků. Každá spánková poloha vyžaduje jinou tvrdost, jinak se ráno můžete probudit například s bolestmi bederní páteře nebo s bolestí krční páteře.

T1 – měkká matrace

Měkké matrace (např. ALTEZA 25 H2) se dokážou tělu dobře přizpůsobit, rozprostřít tlakové body a páteř udržet ve zdravé poloze. Na druhou stranu může být přílišná měkkost na škodu, a u některých spáčů může vyvolat nadměrné zakřivení páteře, protože se tělo do matrace příliš „zabořuje“.

Měkké matrace jsou vhodné pro osoby spící na boku, jelikož dostatečně pohltí tlak, který vzniká především v oblasti ramen a boků. Naopak se nehodí pro spáče na břichu a na zádech, protože opěrná soustava může být zbytečně prohnutá.

T2, T3 – středně měkká a středně tvrdá matrace

Matrace ze střední kategorie (např. SOPRANO 30) nabízejí nejlepší celkovou podporu, jelikož se tělu dokážou přizpůsobit tak, aby snížily tlakové body, aniž by se spáč do matrace příliš „bořil“. Vyrovnání páteře je na těchto matracích nejoptimálnější.

Tento typ se hodí pro spaní v jakékoliv poloze a především pro osoby, které polohy během spánku několikrát za noc změní. Dobrou volbou jsou i pro páry, kdy každý preferuje jinou polohu.

T4 – tvrdá matrace

Mnoho matrací s touto tuhostí dokáže poskytovat dostatečnou oporu páteři. I když se tělu nedokážou přizpůsobit tak dobře, jako středně tvrdé a středně měkké nebo měkké matrace, jsou dostatečně odpružené, aby se předešlo problémům v oblasti s největším tlakovým zatížením.

Tvrdá matrace (např. Biogreen MAXI) není nejlepší volbou pro spáče spící na boku, jelikož nemusí dostatečně rozložit tlak v oblasti ramen a boků. Naopak dobrou volbou je pro osoby spící na zádech a na břiše, jelikož záda ani břicho se do matrace příliš neboří, páteř nezůstává v nepřirozené poloze a naopak je jí poskytnuta optimální podpora v dolní části zad. Na extrémně tvrdých matracích se vyspí skutečně jen pár jedinců.

Na co všechno tvrdost matrace působí

Správná tuhost matrace ovlivňuje:

 • Sexuální život – příliš měkké a naopak příliš tvrdé matrace nejsou dobrými společníky pro intimní chvilky partnerů. Do měkké matrace se partneři příliš boří, což brání pohybu. Na tvrdé je zase velmi těžké zaujmout pohodlnou polohu.
 • Pocitovou teplotu – pokud se do matrace příliš boříte, zamezuje se proudění vzduchu kolem vašeho těla. To může vést k nahromadění tepla v matraci, které pak působí na vaši pokožku, a vy se začnete potit.
 • Přenos pohybu – zejména u partnerské matrace má tuhost podstatný vliv na to, jak moc se bude pohyb přesunovat ze strany na stranu. Velký přenos pohybu může vést k probuzení nebo narušení spánku vašeho partnera. Ideální jsou v tomto ohledu tvrdé a střední matrace.
 • Podporu okrajů – pokud patříte k lidem, kteří spí hodně při kraji matrace, nebo na jejím okraji pravidelně sedíte, je důležité, aby měla matrace na okrajích dostatečnou tuhost a předešlo se její rychlé deformaci. Vhodnou volbou je v tomto ohledu tvrdší matrace. Pokud spíte spíše na kraji matrace, dbejte na to, aby ji bočnice postele kryla alespoň do dvou třetin. Tak nebude sjíždět a bude mít dostatečnou oporu. Vybírejte proto z postelí designových a kontinentálních.

Zónování matrace

Některé matrace nabízejí zónování. To znamená, že mají po své délce tři až sedm různě pevných zón. Vzhledem k tomu, že lidské tělo nevyvíjí po celé ploše matrace rovnoměrný tlak a zatěžuje každou její část jinak, měla by tomu být matrace přizpůsobená. Zóny jsou v podstatě místa s rozdílnou tuhostí materiálu, která tak mohou poskytovat rozdílnou oporu.

Zónová matrace
Obrázek: Rozložení sedmi zón matrace.

Pro kolik zón se rozhodnout

Maximální počet je sedm, minimální tři. Podle počtu zón poznáte, jak moc je matrace schopná kopírovat anatomii vašeho těla. Díky rozdělení matrace na několik různě tuhých pásem se zabraňuje proleženinám v místech největší zátěže. Zjistěte jestli nespíte na proleželé matraci,

 • Největší tlak je vyvíjen v oblasti kyčlí, dále šíje, zad a chodidel.
 • Nejmenší v oblasti ramen a lýtek.

Jednotlivé zóny pomáhají matraci, aby se přizpůsobila křivkám těla a postarala se o optimální rozložení tlaku uživatele. Navíc podporují ležení těla ve zdravé a přirozené poloze.

 • 3 zóny – matrace je pevnější pod těžištěm těla, ve střední části těla a v oblasti kyčlí. V horní a spodní části těla je matrace měkčí.
 • 5 zón – kromě středu těla je zpevněna také oblast ramen a kolenou.
 • 7 zón – matrace disponuje zónami pro hlavu, krk, lýtka a chodidla.

Matrace se zónováním se doporučují lidem, které trápí potíže s opěrným aparátem a nekvalitním spánkem. Sáhnout po nich však mohou všichni ti, kteří těmto problémům chtějí předejít.

Zcela nevhodné jsou pro děti, které měří do 150 centimetrů. Dětské tělo ještě není dostatečně vyvinuté a zóny by podpíraly nesprávné partie. Pro děti se doporučují dětské matrace jedné tuhosti.

Kvalitní rošt

Ruku v ruce s matrací jde také rošt, jelikož i ten má zásadní vliv na rozložení hmotnosti, ale také na odvod vlhkosti a celkovou cirkulaci vzduchu v matraci. Například děti a obecně mladší lidé si vystačí s klasickým laťovým roštem. Dospělým se však doporučuje dát přednost lamelovým roštům, které vyvíjený tlak díky pružnému podpírání těla lépe rozkládají a zároveň pomáhají, aby se matrace lépe přizpůsobila tvarům a křivkám vašeho těla. Pružné postelové rošty poskytují různým částem těla potřebné změkčení nebo naopak zpevnění.

Elektricky polohovatelný rošt
Obrázek: Rošt pomáhá s optimálním rozložením hmotnosti.

Sdílet tento článek