- 7 minut čtení
Jakou životnost mají matrace a proč je potřeba je pravidelně měnit?
- 6 minut čtení
Matrace je spotřebním zbožím, které časem ztrácí svoje specifické vlastnosti. Jestliže jste matraci pořizovali před 10 lety nebo se ráno probouzíte unavení a s bolestí zad a kloubů, je na čase vyměnit starou matraci za novou. Jak poznat, že to má vaše matrace za sebou a proč je její výměna nevyhnutelná?
Kdy je správný čas pro výměnu matrace?
Mnoho lidí na matracích spí až do doby, kdy se zkrátka rozpadnou. Často se také snaží nedokonalosti matrace provizorně opravit, jelikož je jim líto matračku vyhodit. Jenže viditelná i citelná poškození jsou znamením toho, že vaše matrace má to nejlepší již za sebou.
Jak poznat, že se dny matrace naplnily?
- Stáří – v některých případech se může stát, že matrace nemá žádná viditelná poškození, tak proč se jí zbavovat? Z hygienického hlediska se doporučuje matraci měnit každých 7–10 let. Spánkem strávíte až jednu třetinu života. Do matrace za tuto dobu vypotíte litry potu. Také na ní každý večer ulpí šupinky lidské kůže, vlasy, ale také prach. To vytváří živnou půdu pro růst bakterií a plísní, které mohou způsobovat alergii a další zdravotní potíže.
- Viditelné poškození – jestliže se potah matrace trhá, vidíte na ní důlek nebo z ní vstanete, ale ona se nevrátí do původní polohy, je na čase sáhnout po náhradě.
- Citelné poškození – na otázku, kdy vyhodit starou matraci, vám odpoví vaše tělo. Cítíte, že vás pružiny pružinové matrace tlačí? Cítíte na povrchu matrace dolíky? Cítíte, že jsou v matraci hrudky? To jsou znaky poškozené matrace.
- Slyšitelné vrzání – zejména u pružinových matrací se stáří projevuje tak, že pružiny začnou vrzat. Zvuk vás může rušit při spaní.
- Nekvalitní spánek – jedním z hlavních poznávacích znamení špatné matrace je nekvalitní spánek. Pokud se ráno probouzíte unavení, bolí vás krční páteř, bedra či klouby nebo se v noci často otáčíte a budíte, bude to s největší pravděpodobností kvůli matraci.
Jak často matrace vyměňovat?
Podle odborníků byste matrace měli měnit každých 7–10 let, a to ze dvou hlavních důvodů:
- ortopedických,
- hygienických.
Po uplynutí této doby matrace ztrácí své ortopedické vlastnosti a vašemu opěrnému aparátu již nemusí poskytovat optimální podporu, což se projeví bolestmi. I při pravidelném větrání, čištění a používání ochranného obalu či chrániče matrace se z hygienického hlediska doporučuje matraci vyměnit. Pokud je však matrace nekvalitní nebo se na ní poškození objeví dříve, než je doporučovaná doba výměny, rozhodně tento krok neodkládejte a pořiďte si její nástupkyni včas.
Proč pravidelnou výměnu matrace nepodceňovat
Hlavním důvodem je především vaše zdraví. Při spánku potřebuje tělo dostatečnou oporu, aby mohlo plně regenerovat. Nekvalitní spánek se podepisuje nejen na fyzickém, ale i psychickém zdraví. Jestliže si přes noc kvalitně neodpočinete, může se objevit:
- podrážděnost,
- snížená schopnost koncentrace,
- problémy s vysokým tlakem,
- předčasné vrásky,
- celková slabost a únava.
Nároky vašeho těla na odpočinek se s přibývajícím věkem mění. Zatímco mladší lidé by měli spát na tvrdších matracích, starším budou vyhovovat matrace měkčí. Kromě toho můžete změnit polohu spánku nebo se u vás vyskytnou zdravotní problémy, které budou vyžadovat jiný typ matrace. Časový horizont 7–10 let používání matrace je proto v tomto ohledu optimální.
Na co se zaměřit při výběru nové matrace?
Při výběru nové matrace je potřeba sledovat několik parametrů:
- Rozměry – matrace by měla být zhruba o 20 cm delší, než je výška spáče. Šířku vybírejte podle šířky lůžka, přičemž pro manželskou postel můžete zvolit jednu velkou matraci nebo dvě matrace o velikosti jednolůžka.
- Výška matrace – obecně platí, že čím je matrace vyšší, tím je spánek kvalitnější. K dostání jsou výšky od 15 do 30 cm.
- Nosnost – by měla být alespoň o 10 kg vyšší, než je hmotnost člověka, který se na matraci chystá spát.
- Výrobní materiál – volte podle svých požadavků. Pokud se často potíte, sáhněte po vzdušné matraci s dobrou cirkulací vzduchu.
- Rošt – matraci vybírejte rovněž podle roštu, ne každá matrace se hodí na každý rošt. Pevný laťkový rošt je vhodný pro pružinové a taštičkové matrace, pružný lamelový nebo polohovatelný rošt se kombinuje s pěnovými matracemi.
Důležitá je rovněž spánková poloha:
- Spaní na boku – žádá si středně tvrdou až měkkou matraci s větším odpružením, která sníží tlak vyvíjený na ramena a boky.
- Spaní na zádech – vhodnou volbou bude středně tvrdá matrace, která podporuje spodní část zad. Nevhodné jsou při této spací poloze příliš tvrdé či příliš měkké matrace.
- Spaní na břiše – pro tuto spánkovou polohu je nejlepší pevnější a tužší matrace, která se postará o to, aby byla páteř v optimální vodorovné poloze.
Kam se starou matrací?
Matraci nikdy nepalte ani nijak nelikvidujte doma. Odevzdat ji můžete třeba ve sběrném dvoře, kde se postarají o její vhodnou likvidaci či recyklaci.
Starou matraci ale nemusíte nutně vyhodit. Můžete z ní udělat třeba designové čelo postele, využít ji jako polstrování na terasový nábytek nebo z ní vyrobit pelíšek pro vašeho čtyřnohého mazlíčka. Kromě toho je možné matraci odvézt do zvířecích útulků, věnovat ji charitě nebo se zeptat známých, zda by ji neupotřebili.
Kde pořídit novou kvalitní matraci?
Široký výběr kvalitních matrací nabízí společnost Materasso, v jejímž portfoliu najdete jak matrace pro jednolůžka, tak manželské či partnerské matrace. Z hlediska výrobního materiálu jsou k dostání jak matrace pěnové, tak moderní taštičkové, jejichž jádro tvoří pružiny ukryté v samostatných látkových taštičkách. K dostání jsou matrace s vysokou nosností, pro seniory i osoby trpící alergiemi a respiračními obtížemi.
Matrace značky Materasso si můžete prohlédnout a vyzkoušet u vybraných prodejců, které najdete po celé České republice. Odborníci na prodejnách vám pomohou s výběrem nejvhodnější matrace a odpoví na veškeré otázky, které se s nákupem matrace pojí.
Sdílet tento článek
Materasso Blog