7 největších mýtů o matracích

  • 7 minut čtení
7 největších mýtů o matracích
22 Říj

Kolem matrací a jejich výběru kolují mezi lidmi různé nepravdy či zavádějící informace. Podívejte se na 7 nejčastějších mýtů o matracích a zjistěte, jak to s jejich správným výběrem doopravdy je.

Mýtus č. 1: Vyberu si prostě tu nejlepší matraci z internetu

I ta nejlépe hodnocená či nejprodávanější matrace na trhu nebude vyhovovat všem. Největší chybou vůbec proto je matraci osobně nevyzkoušet. Ideální je vyzkoušet alespoň 3-4 různé matrace. Na každé si poležte alespoň 10 minut, a to přesně v té poloze, v jaké spíte nejčastěji. Vůbec se nestyďte a hlavně nespěchejte, v prodejnách matrací jde o běžnou praxi. Zkuste přitom opravdu vnímat, jak se na ní cítíte, zda vás někde netlačí, a to byť jen trošku. Zavřete oči a uvolněte se, pouze tak zajistíte, že bude matrace pracovat tak, jako byste na ní spali.

Pokud máte hned několik favoritů a nemůžete se rozhodnout, přijdou vhod inteligentní pomůcky. Takovou je například X-SENSOR, který vyhodnotí tlak, který vaše tělo vyvíjí na jednotlivé části matrace. Podle toho vám odborný prodejce doporučí, která matrace je pro vás vhodnější. Tento výpočet by ale měl být pouze doplňujícím faktorem při výběru – váš individuální pocit je rozhodně důležitější.

Mýtus č. 2: Tvrdá matrace je zdravější

Tento mýtus je velice rozšířený zejména mezi muži, kteří v tvrdé matraci vidí záruku pevné opory. Ovšem spaní na tvrdém lůžku je velice nezdravé, a to i pro dobře stavěné muže. Na takové matraci totiž vznikají nezdravé protitlaky, například na kyčelní kloub nebo ramena, která pak člověka bolí. Při spaní na zádech se navíc zadek do tvrdé matrace dostatečně nezaboří, čímž se deformuje přirozené prohnutí páteře v bederní oblasti. Výsledkem je chronická bolest zad, ztuhlost a omezená pohyblivost páteře.

Tvrdost matrace tedy vždy vybírejte s ohledem na vaši váhu a subjektivní pocit pohodlí. I mírný protitlak se po několika nocích může proměnit v nesnesitelnou bolest. Matrace by měla být pružná a pevná, nikoliv tvrdá. Kvalitní matrace s vámi během spánku pracuje, takže se rozhodně nemusíte obávat, že se do ní příliš „zaboříte“.

Zdravotní matrace
Příliš tvrdá matrace způsobuje bolesti a chronické ortopedické problémy.

Mýtus č. 3: Lidé kdysi spali i na slámě, tak proč bych měl platit za drahou matraci

To, že lidé kdysi spali na slámě, sice je pravda, ale neúplná. Před sto a více lety byli lidé také neustále „na nohách“, dostatečně se hýbali, jejich pohybový aparát byl mnohem zdravější a odolnější. Během spánku na improvizovaných lůžkách dokázalo jejich svalstvo udržet páteř a klouby ve vhodné poloze.

Sedavé zaměstnání či jiné nezdravé pohybové stereotypy dnes vedou k tomu, že má naprostá většina populace ochablé svalstvo středu těla a kolem páteře. A to dokonce i aktivní sportovci – jak je známo, ani hodina aktivního pohybu denně nedokáže kompenzovat následky dlouhého sezení. Tyto svaly tak nejsou schopny zajistit během spánku zdravou polohu páteře. A proto je dnes důležité spát na kvalitní matraci, která vám pomůže zmírnit následky nedostatku pohybu.

Mýtus č. 4: Kvalitní matrace musí být ortopedická a mít maximální počet zón

Ano i ne. Ortopedická či zónová matrace sice není na škodu, ovšem má to svá ale. Opravdu kvalitní matrace totiž nemusí mít vůbec žádné zónování a během spánku se „zónuje“ sama. U nízkých lidí by naopak zónování mohlo způsobit, že by jednotlivé zóny tuhosti neodpovídaly jejich částem těla. Pokud tedy máte výšku do 150 cm, raději se matracím se zónami vyhněte.

A označení ortopedická? Tímto slovem výrobci zpravidla označují své nejkvalitnější matrace, ale každý výrobce má samozřejmě laťku někde jinde. Žádné objektivní kritérium pro toto označení neexistuje, takže ortopedické matrace od různých výrobců mohou mít velmi rozdílnou kvalitu.

Matrace se zónami
Zónování se doporučuje pouze osobám vyšším než 150 cm a je zcela nevhodné pro děti.

Mýtus č. 5: Líná pěna je nejlepší materiál a hodí se pro každého

Matrace z líné neboli paměťové pěny jsou vhodné zhruba pro polovinu populace. Ne každému je spaní na těchto matracích příjemné, jelikož při změně polohy chvíli trvá, než matrace změní svůj tvar. To někoho může budit a přerušovaný spánek rozhodně není zdravý. Pokud vám to ale není nepříjemné, poskytne vám matrace z líné pěny naprosto bezkonkurenční pohodlí bez jakýchkoliv protitlaků. Obzvlášť vhodné jsou tyto matrace pro lehčí osoby a trvale ležící pacienty, u nichž má líná pěna antidekubitní účinek.

Kdo by měl na matraci z líné pěny naopak zapomenout? Zejména lidé s vyšší tělesnou hmotností a lidé trpící nadměrným pocením. Tato pěna je velice hustá a poměrně neprodyšná, takže kdo se během spánku potí, bude se na líné pěně potit ještě víc – nemluvě o tom, že tyto matrace při pocení nezajistí dostatečný hygienický standard. Líná pěna rovněž není vhodná pro lidi s ortopedickými problémy či po operacích kloubů.

Mýtus č. 6: Váha člověka není pro výběr matrace důležitá

Právě naopak. Na pomyslném žebříčku priorit při výběru matrace je právě váha člověka hned na druhém místě, a to po subjektivním pocitu pohodlí. Údaj o nosnosti matrace byste proto rozhodně neměli přehlédnout. Nosnost vychází z objemové hmotnosti použitého materiálu – a čím je vyšší objemová hmotnost, tím je materiál odolnější.

Vyšší objemová hmotnost ani nosnost matrace ale není to samé jako tvrdost matrace, takže pokud máte vyšší tělesnou hmotnost a preferujete měkké lůžko, nemusíte se obávat, že by pro vás kvůli váze byly vhodné pouze tvrdé matrace. Odpovídající nosnost ale zajistí, že se matrace nezničí. Při výběru vhodné nosnosti si ke své hmotnosti připočítejte alespoň 10-20 % rezervu.

Partnerské matrace
Dvě matracová jádra zajistí, že oba partneři budou mít potřebný komfort.

Mýtus č. 7: Partnerská matrace by měla mít dvojnásobnou nosnost

To je zcela mylná představa. Nosnost matrace je totiž stejná v každém místě, tento údaj tedy neříká, jaké maximální celkové zatížení matrace unese. Když je například nosnost matrace 130 kg, může na ní spát vedle sebe libovolný počet lidí s váhou do 130 kg.

Problémem ale často je, že partneři mají velký váhový rozdíl nebo jednoduše jiné preference. To se dá vyřešit tak, že se 2 matracová jádra partnerských matrací spojí jedním potahem, čímž vznikne jedna velká matrace, která splní požadavky obou partnerů.

Sdílet tento článek