
- Spánek
- 12 minut čtení
Naše tělo ke správnému fungování potřebuje dostatek spánku. U dětí tento fakt platí dvojnásobně. Pokud jejich spánek nebude kvalitní, budou unavené, což se projeví především na jejich náladě. Pokud chcete předejít ubrečeným dnům, snažte se pro zdravý spánek dětí udělat maximum. Základem je výběr vhodné přikrývky a polštáře. Jak na to?
Pokud vybíráte polštářek a přikrývku pro miminko nebo i starší děti, měli byste vědět, jaké nároky by měly splňovat. Na co se zaměřit?
Zejména novopečení rodiče budou řešit otázku, kdy a zda dát miminku polštář. Spaní miminka na polštáři pediatři nedoporučují. U novorozenců totiž existuje riziko, že se do polštáře zamotají nebo si jej přetáhnou přes hlavičku a mohou se udusit. Místo polštáře tedy do dětské postýlky dejte například čistou bavlněnou plenku.
Polštářek pod hlavičku miminka nepatří i z dalších důvodů. Spaní bez polštáře je důležité pro správný vývoj dětské páteře, která zatím oporu v podobě polštáře nepotřebuje. Z toho důvodu nedoporučujeme polštář ani pro roční dítě. Jakmile si dítko začne pod hlavu muchlat peřinku, můžete mu polštář pořídit.
Odborníci říkají, že polštář je vhodný až pro batolata, tedy pro děti zhruba od dvou let. Někteří dokonce doporučují používání od tří let. Obvykle se polštář do postele dává až ve chvíli, kdy děti mění malou postýlku za velkou nebo poloviční postel.
Ať tak či onak, do postýlky nepatří klasické polštáře pro dospělé. Dětský polštář by měl být menší, doporučuje se velikost 40 × 60 cm. Pamatujte, že by neměl být příliš vysoký. Polštář pro 2leté dítě by měl být spíše nízký, případně byste měli mít možnost obsah náplně upravovat. Starší děti, které již chodí do školy, mohou mít v posteli klasický polštář o velikosti 50 × 70 cm nebo 70 × 90 cm.
Obecně platí, že má polštář sloužit pouze jako podpora hlavy a krku, a proto by měl končit v oblasti ramen. Pokud děti necháte spát na příliš velkém a naducaném polštáři, může je začít bolet hlava a krční páteř. Špatně vybraný polštář může být příčinou nezdravého vývoje těla.
Dobrá rada: Pokud dítěti dáváte polštářek do postýlky poprvé, počkejte na jeho reakci. Jestliže pláče, může mu být spaní na polštáři nepříjemné. Proto ještě chvíli počkejte a nechte dítko spát bez polštáře.
Stejně jako polštář, ani peřinka se do postýlky novorozence nedává. Při mávání ručičkama a nožičkama by si ji miminko mohlo přetáhnout přes hlavu a udusit se. Proto se ze začátku doporučují používat spíše zavinovačky nebo spací fusaky.
Jakmile dítko odroste, dejte mu do postýlky dětskou přikrývku, která bude prodyšná a dítko se pod ní nebude potit. Přikrývky pro batolata a miminka do postýlky mají nejčastěji rozměr 90 × 130 cm. Pro starší děti zhruba od 4 let se už používá stejně velká peřina jako pro dospělé. Nejčastější je rozměr 140 × 200 cm.
Přikrývky pro miminka se rozlišují podle toho, zda jsou vhodné na teplejší, nebo chladnější období. Kromě toho také zohledněte zimomřivost vašeho potomka. Pokud se neustále odkopává, sáhněte po tenčí přikrývce. V případě „zimomřivce“ se vyplatí přikrývka teplejší.
Při výběru přikrývek a polštářů budete řešit nejen správnou velikost, ale především výplň. Vybírat můžete z výplní syntetických i přírodních. V případě, že vaše dítě trpí alergií, sáhněte po lůžkovinách, které můžete prát nejméně na 60 °C, což je teplota, při které se ničí bakterie. Nejoblíbenější typy výplní jsou:
Péče o lůžkoviny a matraci je klíčová, jestliže chcete, aby vaše dítko žilo ve zdravém prostředí. Při praní a čištění přikrývek a polštářů pro miminka a děti je nezbytné se držet rad výrobce, které najdete nejčastěji na informačním štítku.
Jak prát peřiny a polštáře? Způsob čištění se odvíjí od typu materiálu. Polštáře z paměťové pěny nepatří do pračky ani sušičky. Perou se ručně za pomoci tekutého pracího prostředku. Pokud to výrobce dovoluje, můžete péřové polštáře a přikrývky prát zhruba na 30 °C. Některé pračky mají speciální prací program určený na peří. Pro praní se používají speciální prací prostředky, které peří neodmastí.
Jak prát peřiny a polštáře z dutého vlákna? Duté vlákno se většinou může prát doma v pračce. Pamatujte, že vlákno po namočení dost nabude, a tak by měla být pračka naplněná jen do třetiny svého objemu. Perte v jemném pracím prostředku.
Kvalitu spánku dětí ovlivňuje nejen přikrývka a polštář, ale také matrace. Při výběru dětské matrace hraje nejdůležitější roli především věk. Nároky pro miminkovské matrace jsou zcela odlišné od nároků na matrace pro starší a dospívající děti.
Matrace pro miminka by měla splňovat tyto požadavky:
Matrace pro děti od 3 až 4 let by měla splňovat tyto náležitosti:
Matraci je nutné pravidelně čistit zejména proto, že se v ní usazuje prach, mikroskopické částečky kůže a pot. To všechno vede k množení bakterií a plísní.
U dětí patří mezi nejčastější nehody pomočení. Abyste matraci co nejlépe ochránili, je nejlepší ji opatřit ochranným potahem nebo podložkou.
Jestliže k promočení dojde, vytvořte si čisticí směs z těchto ingrediencí:
Přestože je čištění moči z matrace náročné, není nemožné. Ze všech ingrediencí vytvořte směs, kterou skvrnu potřete. Znečištěnou část ale nedrhněte. Vlhké místo nechte uschnout a máte hotovo.
Sdílet tento článek
Materasso Blog