
- Spánek
- 12 minut čtení
Věděli jste, že spánek a zdravotní problémy se vzájemně ovlivňují? Pokud vás něco bolí, nemůžete dobře spát. Jestliže nekvalitně spíte, nemůže se vaše tělo správně regenerovat a dopřát vám dostatek sil pro uzdravování. Každý zdravotní problém si žádá jinou matraci. Jak vybrat tu nejvhodnější?
Bolest zad a beder souvisí nejen s držením těla vestoje nebo se způsobem sezení při sedavém zaměstnání. Velkým dílem přispívá i nekomfortní matrace nebo nevhodná spánková poloha.
Jak zjistíte, že je na vině právě matrace? Pokud se ráno probudíte s bolestí zad, které se zbavíte po cvičení a protahování, sáhněte po jiné matraci. Dalšími znaky nevhodné matrace může být:
Dlouhodobým spánkem na nevhodné matraci se mohou vaše problémy zhoršit. Mezi spánkem a bolestí zad existuje vzájemná souvislost. Nepohodlí kvůli bolesti negativně ovlivňuje kvalitu spánku. Pokud spíte nekvalitně, nedochází ke kýžené regeneraci a hojení těla. Nedostatek spánku zhoršuje obnovovací procesy v těle, ale také ovlivňuje to, jak vnímáte bolest.
Pokud vás bolí záda a kříže, je nejvhodnější spát na boku s pokrčenými koleny. Mezi kolena si vsuňte malý polštář. V případě, že spíte na zádech, dejte si pod kolena nebo bedra polštářek, který pomůže udržovat přirozené zakřivení páteře. Tím minimalizujete tlak v bederní oblasti. Také můžete spát na břiše, ale pouze v případě, že si pod hlavu, boky a břicho dáte tenký polštář. Zabráníte tak propadnutí spodní části těla.
Ideální matrace je taková, která není příliš měkká ani příliš tvrdá. Nejvhodnější jsou středně tuhé, ideálně ortopedické matrace. Příliš měkká matrace neposkytuje vašemu tělu potřebnou oporu. Boky jsou níže než ramena, což se projeví bolestí zad. Naopak tvrdá matrace nekopíruje tvar vaší páteře, což rovněž vede k bolestem.
Při bolestech zad a beder je nejlepší spát na ortopedické matraci, která podporuje zdravé zakřivení páteře a správné prokrvení organismu. Díky tomu se mohou vaše svaly a klouby dostatečně zregenerovat. Sáhněte po sendvičových matracích z různých druhů pěn. Nejlepší volbou jsou kombinace studených a paměťových pěn, ale také matrace z latexové pěny. Vašim zádům prospěje i matrace z kombinovaných materiálů. Jde především o taštičkové pružiny v kombinaci s paměťovou pěnou.
Pokud spíte na nevhodné matraci, může vás trápit bolest krční páteře, hlavy nebo migrény. Jestliže spíte s hlavou příliš zakloněnou nebo předkloněnou, vytváříte tím obrovský tlak na svůj krk. Tím přetěžujete nervy, které vedou touto oblastí. Kvůli tomu vás po probuzení bolí hlava, v horším případě vstáváte s migrénou.
Bolesti hlavy však mohou být také projevem stresu. V tomto případě je potřeba zapracovat na svém vnitřním klidu. S tím může pomoci poslech relaxační hudby, dechové techniky nebo třeba aromaterapie.
Při bolestech hlavy se nedoporučuje spát na břiše, protože zbytečně namáháte krční oblast, ale také bedra. Pokud spíte na boku, mějte krk výš než samotnou hlavu. Nejzdravější spací poloha je na zádech.
Nevhodná matrace, která způsobuje bolesti hlavy, vás tlačí v oblasti kolem ramen, boků a spodní části zad. Kvůli neustálému tlaku jsou vaše svaly v permanentní tenzi, která se může projevit migrénou nebo obecně bolením hlavy. Správně vybraná matrace může snížit frekvenci i intenzitu bolesti hlavy.
Ideální matrace dokáže rovnoměrně rozložit váhu vašeho těla, takže vás nikde netlačí. Navíc podporuje zdravé zakřivení páteře do písmene S. Obratle jsou tedy v přirozené poloze. Pro výrobu se nejčastěji používají studené, paměťové nebo přírodní BIOGREEN pěny. Důležitá je správná podpora v oblasti krční páteře. S tou vám pomůže anatomický polštář.
Některé matrace mají i aromaterapeutické účinky. Pokud víte, že bolesti pramení z přetížené mysli, vybírejte výrobky, které obsahují výtažky z levandule. Levandulové výtažky se používají jak při výrobě pěn, tak při výrobě matracových potahů. Levandule je přírodním antidepresivem, které pomáhá od úzkosti a stresu.
Kyčle a ramena vás mohou bolet z nejrůznějších příčin. Jednou z nich je spánková poloha v kombinaci s nevhodnou matrací. Bolest kyčlí a ramen se nejčastěji projevuje u těch, kteří spí na boku, a navíc na příliš měkké nebo tuhé matraci.
Pokud vás bolí kyčle, když spíte na boku, změňte spánkovou polohu. Nejlepší je spaní na zádech s polštářem, který si vložíte pod kolena. Tak udržíte páteř v jedné rovině a nenamáháte kyčle ani jiné klouby. Jestliže se nedokážete spaní na boku vzdát, vložte si mezi kolena polštář. Tím udržíte boky ve správné linii.
Bolest ramene pramení z toho, že během spánku na boku leží většina váhy vašeho trupu právě na rameni. Řešením je stejně jako při bolesti kyčlí změna spánkové polohy. Optimální je spánek na zádech. Abyste ulevili ramenům, vložte si mezi lopatky malý polštářek.
Tuhost matrace ovlivňuje, zda vás kyčle a ramena bolí, či nikoliv. Měkká matrace vás sice příjemně obejme a vytvaruje se podle vašeho těla, jenže boky a ramena se přitom zaboří příliš hluboko. Tím dojde k jejich vychýlení a bolesti. Na druhou stranu příliš tvrdé matraci chybí pružnost, která je potřebná pro přizpůsobení křivkám vašeho těla. Na kyčle a ramena se tedy vyvíjí extrémní tlak.
Pro spaní na boku je nejlepší volbou měkčí matrace, která nezatěžuje ramenní a kyčelní klouby. Nejvhodnější jsou matrace z paměťové pěny. Paměťová pěna se na základě působení tělesné teploty dokonale přizpůsobí křivkám vašeho těla. Zbytečně netlačí na kyčle a ramena, ale zároveň je dostatečně podpírá, takže nedochází k vychýlení, které by vedlo k bolesti.
Pocení je přirozený proces, díky kterému se tělo zbavuje odpadních látek. Díky pocení si tělo udržuje stabilní teplotu a nepřehřívá se. Jestliže se ale v noci budíte propocení „skrz naskrz“, nejedná se o běžné zdravé pocení. Pravděpodobně trpíte hyperhidrózou čili nadměrným pocením.
Nadměrné pocení je dědičné a objevit se může již v dospívání. Potíte se až 5krát více než lidé, které tento problém netrápí. Nejvíce se potíte kolem krku, hlavy a na hrudi. Pro toto onemocnění neexistuje žádná léčba. Pomoci může chirurgický zákrok, během kterého se odstraní 60 až 90 % potních žlázek. Neinvazivním řešením je používání antiperspirantů, které obsahují hliníkové soli.
K pocení ve spánku může docházet také kvůli hormonálním změnám, užívaným lékům, psychickým problémům, užití omamných látek nebo kvůli jiným onemocněním.
Pokud máte sklon se rychle přehřát a zpotit, vybírejte si prodyšné matrace s otevřenou buněčnou strukturou. Matrace rychle odvedou vlhkost a přivádí potřebný vzduch. Díky cirkulaci vzduchu matrace rychleji schne a netvoří se v ní toxické prostředí plné bakterií a plísní.
Ideální jsou taštičkové a bonellové pružinové matrace nebo matrace z Talalay latexu. Dobrou prodyšnost nabízejí i přírodní materiály, například BIOGREEN pěna.
Studené nohy jsou nepříjemné a mohou vám znesnadňovat usínání. Důvodů, proč se nohy nedokážou zahřát, může být hned několik:
Se zahřátím nohou vám může pomoci podpoření krevního oběhu. Zkuste si podložit nohy. Pokud máte nastavitelný rošt, zvedněte si oblast nohou. Pro osoby, které trápí zimomřivost, jsou ideální latexové matrace, matrace z paměťové a studené pěny. Další možností jsou matrace s potahy z přírodních materiálů. Příjemně hřeje především vlna a bavlna nebo kašmír.
Revma je bolestivé onemocnění kloubů, které postihuje osoby v každém věku. I když je pravděpodobnost vyšší u starších osob, nevyhýbá se ani těm mladším. Artritida způsobuje otoky a zvýšenou citlivost kloubů, takže vám i ten nejmenší tlak může způsobit velkou bolest.
Pokud vás trápí revma, je velice důležité, abyste spali na matraci, která vám od bolesti dokáže ulevit. Správná matrace by neměla tlačit na citlivé klouby v oblasti:
Pokud hledáte matraci, na které vás nebudou bolet klouby, vybírejte takovou, jež vašemu tělu poskytne potřebnou oporu. Nejlepším řešením jsou matrace z paměťové a studené pěny, které mají perfektní termoregulační vlastnosti. Navíc se dokážou přizpůsobit vašemu tělu. Nikde netlačí, a tak nezpůsobují zbytečnou bolest. Rozhodnout se můžete i pro matraci z taštičkových pružin v kombinaci s latexem.
Dopřejte svému tělu a svému zdraví to nejlepší. Spěte na matraci, která zmírní nebo vás zbaví nepříjemných obtíží.
Sdílet tento článek
Materasso Blog