Jaké materiály se používají pro výrobu matrací?

 • 6 minut čtení
Jaké materiály se používají pro výrobu matrací?
03 Pro

Při výběru kvalitní matrace hrají důležitou roli nejen parametry týkající se vašeho těla a spánkových návyků, ale také výrobní materiál. Víte, z čeho se matrace skládá a na co byste si při nákupu měli dát pozor? O výrobních materiálech, zdravotní nezávadnosti i tipech pro výběr se dozvíte vše v následujících odstavcích.

Z čeho se matrace skládá

Matraci tvoří 3 základní prvky:

 1. jádro (innespring),
 2. komfortní vrstvy (comfort, cushioning layers),
 3. potahová tkanina (exterior fabric).

Jádro

Jádro určuje vlastnosti matrace. Mohou jej tvořit buď pružiny, nebo pěny. Pružinové matrace jsou díky moderním postupům při zpracování oblíbené zejména kvůli dobrému pružení a odvětrávání matrace. Pružiny mohou být buď bonellové, nebo taštičkové. Více o nich píšeme níže.

Jádro pěnové matrace tvoří příslušná pěna. Vlastnosti matrace se odvíjí od toho, jaký typ pěny byl při výrobě použitý.

Komfortní vrstvy

Jedná se o prvky, které matraci „zpohodlňují“ na základě požadovaných vlastností. Jsou nejblíže tělu a obvykle jsou několik centimetrů silné. Nacházejí se nad jádrovou vrstvou. Komfortní vrstva se stará o rovnoměrné rozložení hmotnosti a reaguje na pohyby ve spánku.

Potahová tkanina

Potahová tkanina tvoří obal matrace. Díky tomu vnitřek matrace chrání před poškozením a zašpiněním. Matracové chrániče jsou zpravidla snímatelné a pratelné v pračce. Mohou být navíc opatřeny povrchovými úpravami, které zlepšují vlastnosti matrace.

Kvalitní taštičková matrace
Obrázek: Řez matrací s taštičkovým jádrem.

Výrobní materiály matrací

Jádra matrací se vyrábí z různých materiálů, které se mohou i kombinovat. Od zvoleného materiálu se odvíjí vlastnosti matrací. Jádra matrací se nejčastěji vyrábějí z těchto materiálů:

PUR pěna

PUR pěnu můžete také znát pod názvem molitan. Tento materiál patří mezi nejpoužívanější pro výrobu matrací. Jeho předností je optimální tuhost a dobré přizpůsobení se křivkám vašeho těla. Po dlouhodobějším používání však měkne, ale nedojde k jeho úplnému proležení. Při výběru si matraci zkuste potěžkat. Čím těžší je, tím delší životnost bude mít. Matrace z PUR pěny jsou méně prodyšné, proto se nehodí do vlhkého prostředí.

HR pěna

Známá také pod názvem studená pěna. Dobře absorbuje lidské teplo a zabezpečuje optimální cirkulaci vzduchu. Pěna je elastická a vzdušná díky otevřené buněčné struktuře. Na rozdíl od PUR pěny je pružnější a lépe se přizpůsobí tvarům těla. Díky vyšší objemové hustotě si své vlastnosti beze změn zachovává i po dlouhé době používání.

Latex

Latexové matrace se vyrábějí ze šťávy tropického stromu kaučukovníku. Předností latexu je jeho schopnost přizpůsobit se tlaku těla. To ocení především vaše páteř, která je během spánku v přirozené poloze a nijak se nedeformuje. Kromě toho je latex odolný vůči roztočům, takže je ideální volbou pro alergiky.

Na trhu se můžete setkat se dvěma typy latexu: přírodní a syntetický. Z hlediska používání však mezi nimi není příliš velký rozdíl. Významný rozdíl představuje spíše ekologické hledisko.

Pružiny

Pružinové matrace jsou tvořeny buď bonellovými nebo taštičkovými pružinami. Metoda taštičkových pružin je modernější a matrace jsou pro spánek komfortnější. Pružinové matrace jsou oblíbené zejména pro svoji cenovou dostupnost a skvělou cirkulaci vzduchu. Díky dostatečné cirkulaci vzduchu je můžete používat i ve vlhčím nebo nedostatečně odvětrávaném prostředí.

Přírodní materiály

Pro výrobu přírodních matrací se používají materiály jako kokosové vlákno nebo koňské žíně. Matrace efektivně odvádějí vlhkost a zároveň jsou antibakteriální, takže je mohou používat i alergici.

Sendvičové matrace

Skládají se z několika vrstev odlišných materiálů, přičemž využívají jejich nejlepší vlastnosti.

Další materiály nacházející se v matraci

Kromě výše vyjmenovaných materiálů matrace může obsahovat:

 • Vlnu – slouží pro lepší regulaci teplot.
 • Bavlnu – prodyšný materiál, který se nachází uvnitř i vně matrace.
 • Lepidla – používají se pro spojení vrstev, materiálů i švů. Lepidlo musí být zdravotně nezávadné. Ideální volbou jsou ekologické výrobky, které se ředí vodou, a pro jejich výrobu se nepoužívají škodlivé látky.
 • Ohnivzdorné látky – do matrací se přidávají kvůli bezpečnosti a požární ochraně.
Zdravotní matrace z přírodních materiálů
Obrázek: Lepidla musejí být zdravotně nezávadná.

Za zdravotně vyhovující matrace se považují ty, které neobsahují zdraví ani životnímu prostředí škodlivé látky, jako například:

 • pesticidy,
 • chlorfenoly,
 • formaldehydy,
 • chlorované parafíny,
 • perfluorochemikálie,
 • chlorbenzen,
 • alergizující barviva,
 • polycyklické aromatické uhlovodíky PAH,
 • zakázaná dusíkatá barviva,
 • substance těžkých kovů.

Matrace, které neobsahují tyto nebezpečné látky, disponují certifikátem Oeko-TexR Standard 100.

Čeho si všímat při nákupu nové matrace

Stojíte před otázkou, jak vybrat matraci? Držte se těchto základních bodů.

 1. Matrace by měla být o 20–25 centimetrů delší než vy.
 2. Ideální tloušťka matrace se pohybuje mezi 17–22 centimetry. Čím vyšší matrace bude, tím lépe se vám z ní bude vstávat.
 3. Tvrdost vybírejte podle svojí hmotnosti, ale také dle preferované polohy spánku a podle věku.
 4. Nosnost volte na základě své hmotnosti, ale pamatujte, že je lepší myslet i na rezervu.
 5. Materiál vyberte podle toho, co od matrace očekáváte, jaké máte preference, potřeby a rošt.
 6. Pokud narazíte na příliš levnou matraci, zbystřete. Zpravidla nebude mít dlouhou životnost a nemůžete od ní očekávat ani komfortní odpočinek.

V případě, že trpíte alergiemi, respiračním onemocněním nebo atopickým ekzémem a nevíte, jakou matraci vybrat, zaměřte svoji pozornost nejen na chránič matrace, ale také na povlečení. Materiál by měl být opatřen antibakteriální úpravou, například Silver protect nebo být označen jako antialergický.

Zaměřte se na zónování matrace neboli fyziosystém. Díky zónám dokáže matrace poskytnout optimální oporu pro každou část těla, která vyžaduje jinou tvrdost. Obecně platí, že čím více zón, tím kvalitnější spánek si můžete užívat. Nejvyšší počet zón je sedm.

Sdílet tento článek