Jak vybrat manželskou postel

  • 7 minut čtení
Jak vybrat manželskou postel
08 Čvn

4 rady, jak vybrat nejvhodnější manželskou postel

Jak si kdo ustele, tak si lehne. Manželská postel je neodmyslitelnou součástí každé ložnice. Víte, na co se při jejím výběru zaměřit? Především na rozměry, a to nejen postele, ale i ložnice, vhodnou matraci i prodyšnost.

1. Vybírejte podle velikosti

Aby se vám v posteli dobře spalo, je důležité, abyste v ní měli dostatek prostoru. U příliš malé postele hrozí, že se ani jeden z partnerů pohodlně nevyspí, jelikož bude celou noc docházet k „boji“ o místo. Příliš velká postel naopak vede k odcizení mezi párem. Při výběru velikosti postele berte v potaz prostorové možnosti pokoje. Nezapomeňte, že vedle postele je potřeba postavit ještě noční stolky a průchod mezi postelí a stěnou či skříní by měl být alespoň 50 centimetrů.

Šířka a délka postele

Šířka a délka standardních manželských postelí je 180 x 200 centimetrů. Je však možné si nechat zhotovit i postel prodlouženou, kdy délka činí 210–220 centimetrů. Délku volte podle výšky nejvyšší osoby, která v ní bude spát, a
nezapomeňte připočítat ještě 25 centimetrů navíc. Při volbě šířky berte v potaz rozměry spací plochy, nikoliv rámu postele.

Výška postele

Ložná plocha by se měla nacházet nejméně 40–50 centimetrů od země. Pro starší osoby může být výška ložné plochy ještě o 10 centimetrů výše. Výšku můžete ovlivnit volbou roštu i matrace.

Optimální výšku vyberete tak, že si sednete na okraj postele takovým způsobem, abyste obě chodidla měli položená na zemi. Mezi lýtkovou a stehenní kostí by měl vzniknout úhel 45°.

Dostatečná výška vás ochrání před průvanem proudícím mezi podlahou a dveřmi, ale také před vířícím prachem. Vliv má také na životnost matrace, která může díky dostatečné výšce dobře dýchat, takže se v ní nevyskytují roztoči, alergeny a plísně.

2. Konstrukce korpusu a designové zpracování

Konstrukce korpusu záleží na vašich požadavcích. Může, ale nemusí být opatřena úložným prostorem nebo disponovat plynulým elektrickým polohováním například u lamelového roštu.

Luxusní postel s čalouněným čelem
Obrázek: Mezi nejpohodlnější postele patří kontinentální.

Kontinentální postel

V dnešní době patří k nejoblíbenějším typům kontinentální postel, která je dostatečně široká a zároveň vysoká, takže se z ní dobře vstává, ale také se do ní pohodlně uléhá. Kontinentální hotelová postel je standardem ve všech světových hotelích, spadajících do kategorie čtyř nebo pěti hvězdiček.

Základem výjimečnosti postele je promyšlená konstrukce, která se skládá ze dvou a někdy dokonce i tří dílů.

  1. Boxspring – dřevěný rám opatřený matrací s pružinovou konstrukcí, který ideálně rozkládá tlak absorbovaný nosnou matrací a zároveň celé konstrukci dodává přirozenou tuhost a odrazovou pružnost.
  2. Nosná matrace – vyberte si přesně takovou, která bude splňovat požadavky na tuhost a přizpůsobí se potřebám vašeho těla.
  3. Topper – doplňková matrace, která umocňuje pocit komfortu a zážitek z hlubokého spánku na těchto postelích.

Boxspring výklop Maxi

Jedná se o boxspringovou postel, která navíc nabízí úložný prostor uvnitř postele. Úložný prostor je řešený bez vnitřního členění, takže jej můžete maximálně využít. Prostor je dobře přístupný ze všech stran postele.

Boxspring Mobil

Kontinentální postel je doplněna funkcí plynulého polohování hlavy, trupu a nohou pomocí dálkového ovládání. Díky tomu, že postel nemá bočnice, umožňuje nastavení nejlepší pozice pro odpočinek. Pro polohovací postel se nejlépe hodí matrace ze studených, líných a termo-elastických pěn, ale také matrace latexové nebo ty s anatomicky prořezanými jádry.

Designová polohovací postel
Obrázek: Postel s elektricky ovládaným polohováním.

Postel s úložným prostorem Metal

Pevná tradiční postel disponující úložným prostorem. Je vhodná pro společnou partnerskou matraci. Bočnice mohou mít šířku 5 nebo 8 centimetrů a výšku 30 či 35 centimetrů. Díky unikátnímu mechanismu, který je opatřený pneumatickými písty, se ložná plocha snadno zvedá i s těžkou matrací.

Design Bed

Jde o základní konstrukci čalouněné postele, kterou je možné zkombinovat i s pohodlným čelem. Je možné ji opatřit různými typy roštů: pevnými laťovými, pružnými lamelovými, s ručním nebo elektrickým polohováním.

Čalouněné manželské postele

Poznáte je hned na první pohled, jelikož se jedná o designové kousky. Konstrukce i čelo lůžka jsou potažené příjemnou textilií. Mezi výhody tohoto typu patří variabilnost ve zpracování opěrných čel, úložného prostoru nebo rozměrů ložné plochy. Čalouněné postele celý prostor zútulní. Předností látkového čalounění je celá plejáda barevného provedení zahrnující i různé vzory.

Dobrá rada: Korpus postele by měl být opatřený klíženými, nikoliv pouze spojenými šrouby. Šroubované spoje se totiž rychleji vyviklají.

3. S nebo bez úložného prostoru

U manželské postele se úložný prostor může nacházet přímo v posteli nebo pod ní. Pokud se úložný prostor nachází v posteli, je dobré sáhnout po výklopných roštech s kovovou konstrukcí, které se vyklápí od nohou postele pomocí speciálního mechanismu. Výklopný mechanismus používá pneumatické písty, jež vám ulehčí přístup do úložného prostoru, a to i v případě, že spíte na vysokých partnerských matracích.

Pokud doma máte dostatek úložného prostoru a jeho přítomnost v posteli pro vás není důležitá, sáhněte po výrobku bez úložného prostoru. Kvůli úložnému prostoru totiž dochází k nedokonalé cirkulaci vzduchu v matraci, kterou tak budete muset pravidelněji čistit nebo nechat provětrávat, abyste předešli vzniku zápachu a výskytu bakterií.

4. Typ matrace

Při pořizování matrací záleží na typu postele. Například boxspringové postele nemají dostatečně vysoké bočnice, takže je nutné sáhnout po partnerské matraci, protože jednotlivé by se rozjížděly.

Manželská matrace
Obrázek: Partnerská matrace pro postele boxspring.

U ostatních typů manželských postelí se doporučuje sáhnout po dělených matracích. Každý z partnerů má jinou hmotnost i jiné nároky na tuhost. Častým neduhem jedné velké matrace je situace, kdy jeden partner může svojí váhou lehčího partnera vytlačovat. Každý pohyb na takovéto matraci je cítit. Proto je lepší sáhnout po dvou matracích, které budou splňovat individuální nároky spáčů. Dvě matrace jsou také praktičtější na údržbu, jelikož potah z partnerské matrace nevyperete v obyčejné pračce.

Na co si dát při výběru pozor

Výběr postele není jen o designu, ale zejména o kvalitním provedení, vzdušnosti a pohodlnosti. Tyto tři parametry rozhodně stojí nad designovou stránkou věci.

  • Kvalita provedení – zaměřte se na pevnost použitých spojů, které významně ovlivňují životnost postele. Materiál, který postel nese, musí být pevný a stabilní. Postel by se neměla viklat ani vrzat.
  • Vzdušnost – nedostatečná prodyšnost lehací plochy negativně ovlivňuje životnost postele i hygienu spaní. Pot se vstřebává nejen do matrace, ale také do úložného prostoru. Proto dbejte na to, aby byla postel dobře odvětrávaná.
  • Pohodlnost – otázka pohodlnosti je individuální, ale podílí se na ní především volba roštů a matrací. Zapomínat byste neměli ani na dostatečnou výšku. Z postele by se mělo pohodlně vstávat, ale také do ní uléhat.

Sdílet tento článek