
- 10 minut čtení
Polštáře, polštářky, plédy, deky, přehozy, běhouny. Těchto šest základních doplňků budete potřebovat k tomu, abyste si postel ustlali jako v hotelu. Správně naskládané polštáře a další dekorace udělají z obyčejné postele postel neodolatelnou. Jak vše správně naaranžovat? Poradíme vám.
Ustlaná postel je pro mnohé symbol čistoty a pořádku. Ostatně každodenní stlaní postele je rituál či zvyk, který rodiče učí děti už odmalička. Proč tomu tak je? Protože ustlaná postel láká k odpočinku, působí esteticky a přidává na uklizenosti celé ložnice. Pohled na neustlanou postel ve vás může vzbuzovat negativní pocity, a navíc se vám v rozházené posteli nemusí dobře usínat.
Vzpomenete si, co dělají babičky s peřinami v pohádkách? Jako první je vynesou ven na lavičku nebo přehodí z okna. A je to tak dobře. Každou noc vypotíte zhruba 1 až 1,5 l vody. V látce povlečení se usazuje prach, částečky kůže a vlasy. To všechno je živnou půdou pro bakterie a vznik plísní. Proto byste neměli hned po vstávání postel zastýlat. Naopak! Peřiny nechte odestlané. Otevřete okno a nechte ložnici dobře vyvětrat.
Před zastýláním postele si dejte třeba sprchu nebo snídani. Během toho se postel dobře vyvětrá a vyschne. Pak se můžete pustit do stlaní. Peřiny i polštáře dobře natřeste. Dostane se do nich více čerstvého vzduchu z otevřeného okna.
Celkový vzhled ustlané postele není jen o tom, kolik na ní máte malých polštářků nebo plédů. Zásadním krokem je výběr správného povlečení a prostěradla a také jejich povlékání. Pokud je peřina v povlečení zmuchlaná a prostěradlo na matraci dobře nesedí, nikdy nedocílíte takového vzhledu postele, který vás bude lákat k ulehnutí.
Začněte prostěradlem. Vyberte prostěradlo, které svými rozměry odpovídá rozměrům matrace. Příliš velké prostěradlo se bude krabatit, vytvářet nevzhledné záhyby a shrnovat se. Naopak malé prostěradlo na matraci zkrátka nepovlečete. Pokud ano, nebudou švy lícovat a v případě plachtového prostěradla se bude při spaní shrnovat.
Rozměry prostěradla vybírejte nejen s ohledem na délku a šířku matrace, ale také s ohledem na její výšku. Existují i speciální prostěradla pro matrace s tloušťkou přesahující 30 cm. Prostěradlo by mělo matraci kompletně „zakrýt“.
Začněte tím, že prostěradlo položíte na matraci tak, aby horní rohy dokonale kryly rohy matrace. Prostěradlo vsuňte pod matraci a napínejte směrem k nohám. Výsledným efektem by měla být hladká a rovnoměrně krytá plocha. Prostěradlo by se nemělo krabatit a vysunovat zpod matrace.
Povlečení vybírejte v takovém rozměru, aby odpovídalo přikrývce a polštářům. Polštáře i přikrývky nejrychleji povlečete tak, že povlečení převrátíte naruby, do rohů vsunete ruce, chytíte polštář či přikrývku za rohy a povlečení na něj nasunete. Výplň v povlaku natřásejte tak dlouho, dokud perfektně nesedí od kraje ke kraji a od rohu do rohu.
Aby se vám do postele chtělo uléhat, musí být nejen krásně ustlaná. Povlečení musí být ušité z látek, které jsou příjemné vaší pokožce. Určitě se vyhněte polyesterovým materiálům. Jde o látku z umělých vláken, která:
Nejlépe se vám bude spát v přírodních materiálech. Oblíbená je 100% bavlna, kterou si oblíbí i lidé s tou nejcitlivější pokožkou. Bavlna se dobře pere, ale hodně se mačká, a tak je potřeba ji žehlit. Pokud toužíte po bavlněném povlečení, které nemusíte žehlit, chtějte bavlněný satén. V létě chladí a v zimě vás zahřeje. Hřejivým a pokožce příjemným materiálem je i bavlněný flanel. Měkkosti je dosaženo počesáním bavlny. I krep je bavlněná látka, která se nemusí žehlit. Na druhou stranu jeho povrchová úprava nemusí být pro každého příjemná.
Stejně jako povlečení, i prostěradla se vyrábí z nejrůznějších látek. I v tomto případě můžete matrace povléct do bavlny, saténu, froté nebo třeba do elastického a hladkého materiálu jersey.
Jakmile máte povlečeno, můžete se pustit do zdobení. Jak si ustlat postel jako profík? Na výběr je celá řada způsobů. Záleží na vás, pro který se rozhodnete. Klidně vyzkoušejte stlaní na nejrůznější způsoby. Třeba zjistíte, že vám v zimě vyhovuje jiná úprava postele než v létě.
Při dekorování postele se využívají spací polštáře, tzv. bederní polštáře, dekorativní malé polštářky čtvercových i kulatých tvarů. Obecně platí, že spací polštáře jsou vždy nejblíže čelu postele. Jak můžete polštáře skládat?
O čelo postele opřete tři velké dekorativní polštáře, před které naskládáte čtyři větší čtvercové polštáře. O ty opřete dva menší čtvercové polštáře a dekorování zakončete položením jednoho bederního polštáře.
Při dalším typu dekorování použijte dva standardní polštáře, které dáte přímo k čelu. O ty opřete dva větší čtvercové polštáře. O ně opřete dva obdélníkové polštáře, které budou zdobit dva menší čtvercové polštáře.
Nejjednodušším způsobem je položení dvou standardních polštářů na sebe. Jde o minimalistické designování, které nikoho neurazí.
Pokud chcete kombinovat čtvercové a obdélníkové polštáře, začněte tím, že na postel položíte čtyři standardní polštáře. O ty opřete dva větší čtvercové polštáře, před které položíte dva obdélníkové polštáře.
Pokud chcete rozbít geometrickou jednotvárnost obdélníkových a čtvercových polštářů, přidejte kulatý polštářek. Polštáře vždy skládejte tak, aby nebylo vidět jejich zapínání.
Na přikrývku patří přehoz. Přehoz je praktický doplněk, který chrání nejen přikrývku, ale i zbytek postele před prachem a dalšími nečistotami. Navíc vypadá designově a dokáže do ložnice vnést další struktury. Někdo přehoz používá jako zmiňovanou ochranu. Můžete jej však využít jako další tepelnou vrstvu. Přehozem můžete před návštěvou rychle zamaskovat, že jste nestihli ustlat.
Aby přehoz působil dostatečně esteticky, měl by ložnou plochu nejen zakrývat, ale také ji přesahovat. Neměl by však dosahovat až k zemi. Ideální je, aby končil zhruba 30 cm od země.
Přehoz nemusí být natažený až u čela, může začínat třeba až ve třetině ložné plochy. Mohou na něm ležet polštáře, ale také nemusí. Záleží na vašem vkusu.
Přehoz můžete ozvláštnit další dekou či běhounem. Běhoun je pruh látky, který se pokládá do části, kde máte nohy. Deka může ledabyle padat na pravou či levou stranu.
Plédy, přehozy, deky a dekorativní polštářky by měly mít své místo nejen na posteli, ale také mimo ni. Tyto doplňky se nejlépe skladují tam, kde je máte hned po ruce. Ideální je například vysoká designová postel s úložným prostorem. Ten pojme nejen náhradní povlečení, ale také deky, přehozy a povlaky na výměnu. Pokud postel ladíte podle ročního období, určitě budete mít těchto doplňků celou řadu. Abyste jimi zbytečně nezabírali místo ve skříni, mějte je v posteli.
Dalším praktickým úložným prostorem je taburet. Tento kus nábytku se obvykle staví k nohám postele. Ukončuje a ohraničuje spací prostor. Pod sedací částí se většinou nachází místo, kam můžete uložit postelové doplňky. Sedací část je vhodná k odložení županu, přehozu nebo deky navíc, kterou potřebujete mít poblíž, pokud by vám v noci byla zima.
Je pravda, že luxusně upravená postel vyzývá k lenošení. Aby to bylo ale opravdu skvostné lenošení, budete potřebovat kvalitní základ, kterým je matrace.
Kvalita odpočinku a spánku je z velké části závislá na kvalitě matrace. Mějte v posteli takovou, která odpovídá vašim spánkovým i zdravotním nárokům. Mezi nejpohodlnější patří matrace s výškou okolo 30 cm. Extra vrstvu pohodlí navíc přidá topper. Jedná se o tenkou vrchní matraci s tloušťkou okolo 6 až 8 cm. Kromě toho, že jde o komfortní vrstvu, topper chrání hlavní spací matraci před nečistotami a prodlužuje její životnost.
Abyste spali v maximálně hygienickém lůžku, měli byste mít matraci oblečenou do potahu a překrytou chráničem matrace. Potah i chránič je obvykle možné prát v pračce, takže máte jistotu, že vždy spíte v dokonale čisté posteli.
Zařiďte si královské spaní. Naaranžujte si postel tak, abyste měli chuť se do ní večer zavrtat a vychutnat si kvalitní odpočinek a spánek.
Sdílet tento článek
Materasso Blog