
- Spánek
- 12 minut čtení
Spánek se od pradávna považuje za něco velice důležitého a rozhodujícího. Zřejmě také znáte fráze jako „vyspi se na to“ nebo „ráno moudřejší večera“. Spánek je nedělitelnou součástí našeho života, během kterého se tělo regeneruje. Kvalita a délka spánku se ovšem liší u dětí, dospělých i seniorů. K jakým změnám dochází?
Optimální délka spánku patří k často diskutovaným tématům. Příliš dlouhý, stejně jako příliš krátký spánek není pro naše tělo zdravý. Délku spánku ovlivňuje životní styl, ale také zdravotní stav a věk. Příliš dlouhé spaní může zvyšovat riziko různých nemocí, například obezity, cukrovky nebo kardiovaskulárních onemocnění. Jestliže však spíte dlouhodobě zkráceným spánkem, může dojít ke zhoršení soustředění, k točení hlavy, ke slabosti dolních končetin nebo k žaludečním nevolnostem.
Kromě délky spánku je důležitá také jeho kvalita, kterou můžete podpořit výběrem dobré matrace a roštu. Matraci vybírejte nejen podle své tělesné konstituce, ale také na základě oblíbené spánkové polohy a věku.
Délka spánku jde ruku v ruce s věkem. Potřeba spánku je individuální a přesná norma neexistuje. To, kolik hodin potřebujete spát, je dáno především geneticky. Ohledně délky spánku existují spíše obecná doporučení. Zatímco průměrná doba spánku u dospělého člověka se pohybuje okolo 8 hodin, s přibývajícím věkem je spánek kratší a lehčí. U novorozenců není neobvyklé, že prospí i 17 hodin denně.
Jak dlouho tedy spát podle věku?
Čím je člověk starší, tím kratší dobu spí a jeho spánek je lehčí. Proto se v noci častěji budí a má nepravidelné spánkové cykly. Schopnost kvalitního a dostatečného spánku začíná postupně klesat zhruba od 30 let. Ke zvýšenému zhoršení dochází po 40. roku a k významnému zhoršení zhruba od 50 let, přestože si to většina lidí nepřipouští. Délka i kvalita spánku v noci klesá a spánek během dne se zejména u seniorů stává téměř pravidlem.
Spánkovou hygienu by rodiče své potomky měli učit již od dětství. Děti potřebují nejen denní, ale také večerní režim, díky kterému je rychleji dostanete do postele. Jak na to?
Aby děti spaly hlubokým spánkem, potřebují vhodnou postel a především kvalitní dětskou matraci a rošt. U menších dětí můžete matraci doplnit chráničem, který eliminuje následky například počůrání nebo zvracení.
Poruchy spánku u dospělých jdou často ruku v ruce se špatnou spánkovou hygienou a s velkým množstvím stresu. Proto je důležité dodržovat několik jednoduchých pravidel, která vám přinesou kvalitní odpočinek.
Mnozí senioři mají nekvalitní spánek, jelikož se v noci častěji budí a ráno brzo vstávají. V konečném důsledku tak spí velice krátce. Aby mohli najít řešení nekvalitního spánku, musejí nejdříve znát jeho příčiny.
Stejně jako u dětí a dospělých je u seniorů důležitá vhodná matrace, která poskytne anatomické pohodlí a zajistí dostatečnou cirkulaci vzduchu. Pro starší osoby je ideální volbou elektrický lamelový polohovací rošt, jehož nastavení si můžete upravit podle svých představ a potřeb. Podívejte se jak správně vybírat postele, matrace a rošty pro seniory.
Sdílet tento článek
Materasso Blog