Správné polohy při spaní přispívají ke zdravému spánku. Které to jsou?

  • 11 minut čtení
Správné polohy při spaní přispívají ke zdravému spánku. Které to jsou?
20 Pro

Během spaní se vaše tělo regeneruje a obnovuje. Spánková poloha přitom zásadně ovlivňuje to, jak se vyspíte. Ráno můžete vstávat buď svěží, odpočinutí a plní energie, nebo unavení a s bolestmi zad nebo kloubů. Nevhodná poloha ve spánku může zhoršit vaše dosavadní zdravotní obtíže, třeba bolest krční páteře, beder a podobně.

Proč je správná poloha při usínání a spánku tak důležitá?

Nejlepší poloha při spaní je taková, která podporuje zdravé zakřivení páteře od boků až po hlavu. Přestože některé spánkové polohy odborníci doporučující více než jiné, je také důležitý váš zdravotní stav a osobní preference.

Díky spánku ve správné poloze se můžete zbavit nepříjemných bolestí a zdravotních obtíží. Jestliže vás bolí boky, kolena, ramena, krční páteř nebo máte problémy s nedostatečným prokrvováním končetin, může vám pomoci změna spánkové polohy. Počítejte ovšem s tím, že zvyknutí si na novou pozici, ve které se chystáte spát, může nějakou dobu trvat.

Nejlepší spánkové polohy
Obrázek: Spaní na boku a na zádech je pro páteř nejvhodnější.

Spíte na kvalitní matraci a odpovídajícím roštu?

Nejen poloha ve spánku, ale také kvalita matrace a roštu ovlivňuje, jak se vám spí. Věděli jste, že matraci byste měli z hygienických důvodů měnit zhruba každých 7 let? Po této době se v ní, i přes pravidelné čištění, usadí tolik nečistot a bakterií, že je nejlepší ji nahradit novou.

K bolestem opěrného aparátu a k dalším zdravotním problémům přispívá i proleželá matrace nebo matrace s neodpovídající tuhostí či z nevhodných materiálů. Na vině může být i rošt, který není kompatibilní s typem matrace.

Podle čeho vyberete vhodnou matraci?

  • Její délka by měla být o 20 až 25 cm delší, než je vaše výška.
  • Mezi nejkomfortnější matrace patří ty s výškou mezi 17 až 22 cm. Platí zde úměra, že čím vyšší matrace, tím pohodlnější spánek, ale také uléhání a vstávání z postele.
  • Tuhost matrace by měla odpovídat vaší spánkové poloze, zdravotním komplikacím a věku.
  • Výrobní materiál zvolte na základě požadavků na klidný spánek (prodyšný, hřejivý, ochlazující, antibakteriální atd.).
  • Nosnost matrace vždy vybírejte podle své hmotnosti. Nosnost by měl být asi o 20 % větší, než je vaše váha.

Další informace, jak vybrat správnou matraci, najdete v samostatném článku.

Podle čeho vybírat rošt?

  • Nosnost roštu by měla být zhruba o 10 až 15 kg vyšší, než je vaše hmotnost.
  • Provedení roštu musí odpovídat typu matrace. Pěnové matrace se nejčastěji kombinují s lamelovými a polohovacími rošty, pružinové s laťovými a pevnými rošty.
  • Pokud vás trápí zdravotní obtíže, zejména problémy s pohybovým aparátem, ale například i nedostatečné prokrvování končetin, chrápání nebo problematický průtok lymfy, sáhněte po polohovacím roštu.

Další informace, jak vybrat správný rošt, najdete v samostatném článku.

3 základní polohy při spaní u dospělých

Mezi nejběžnější polohy ve spaní patří:

  1. poloha na zádech,
  2. poloha na boku,
  3. poloha na břiše.

Spaní na zádech a na boku je zdravější než spaní na břiše. Je to proto, že v těchto pozicích je snazší páteř udržet správně podepřenou a ve zdravém zakřivení. Není pod zbytečným tlakem, a tak mohou vaše svaly relaxovat a zotavovat se.

1. Spaní na zádech

Mezi nejzdravější polohy patří spaní na zádech. Co všechno byste o ní měli vědět?

Pro koho je vhodná?

Při spaní na zádech je vaše páteř v jedné rovině a tělesná hmotnost je rovnoměrně rozložená. Proto při něm nedochází k bolestem krční páteře nebo zad. Pokud se při spaní na zádech podložíte polštářem, ulevíte ucpanému nosu z nachlazení nebo alergie.

Spaní na zádech je jednou z nejvhodnějších poloh v případě, že vás bolí záda nebo krční páteř. Od bolesti krční páteře si pomůžete vhodně zvoleným polštářem. Nejlepší volbou je anatomický polštář, který podpírá krk a zabraňuje zaklánění hlavy.

Jde o ideální pozici pro osoby, které trápí pálení žáhy. Trávicí soustava při poloze na zádech klesá od ústního otvoru až k žaludku, takže žaludeční kyseliny nemají šanci stoupat vzhůru.

Pokud chcete předcházet vráskám, spěte na zádech. Do obličeje vás totiž netlačí polštář ani matrace, a tak se pokožka zbytečně nenamáhá.

Jestliže vás v této poloze bolí záda, je to možná tím, že máte mezi spodní částí zad a povrchem matrace mezeru. Proto dochází k nepříjemnému napětí v oblasti beder. Podložte se tenkým polštářem nebo polštář položte pod kolena. Tím uvolníte tlak a podpoříte přirozené zakřivení páteře.

Pro koho není vhodná?

Poloha na zádech naopak není nejšťastnější volbou pro ty, kteří trpí spánkovou apnoe (zástavami dechu během spaní). Při spaní na zádech totiž jazyk a měkké tkáně „zapadají“ v krku dozadu, což blokuje dýchací cesty. Z tohoto důvodů také lidé často chrápou.

Na zádech by v pokročilém těhotenství neměly spát budoucí maminky. Jak v nich miminko roste, zvyšuje se tlak na srdce a dochází k blokování průtoku krve.

Odpovídající polštář a matrace

Pokud spíte na zádech, pořiďte si vyšší, středně měkký polštář v anatomickém tvaru. V nabídce matrací si vyberte měkkou až velmi měkkou matraci.

Dobrá rada: Pokud spíte na zádech, snažte se mít ruce rovnoměrně podél těla. Pokud budete spát například s jednou rukou na čele, dochází k vychýlení páteře a následným bolestem zad.

Nejzdravější spánková poloha
Obrázek: Spaní na zádech je nejzdravější.

2. Spaní na boku

Pozice na boku je druhou nejoblíbenější a nejzdravější. Podporuje zdravé zakřivení páteře a je polohou, která nejlépe působí proti bolesti zad.

Pro koho je nejvhodnější?

S oblibou takto spí těhotné ženy. Při spaní na boku se totiž uvolňuje tlak, který způsobuje rostoucí bříško. Pro těhotné ženy se doporučuje spát na levém boku. Více o této spánkové poloze v těhotenství píšeme v samostatné kapitole níže.

Volí ji také lidé, kteří bojují s bolestí zad a krční páteře. V tomto případě se doporučuje mezi kolena vložit polštář nebo peřinu. Na boku spí také lidé, kteří chrápou nebo trpí spánkovou apnoí. Tato poloha totiž neucpává dýchací cesty.

Pro koho není vhodná?

V této poloze by neměly spát osoby, které trápí bolesti kyčlí a ramen. Právě tyto části jsou totiž vystaveny nadměrnému tlaku. Spaní na boku může kvůli přitisknutí tváře na polštář přispívat k tvorbě vrásek.

Odpovídající polštář a matrace

Pro spáče na boku je nejlepší volbou vyšší a pevnější polštář s anatomickým tvarem. Hlava by měla zůstat v ose s tělem. Vzhledem k tomu, že při spaní na boku se největší tlak vyvíjí na ramena, bedra a kolena, měli byste spát na středně tvrdé až měkké matraci. Nejvhodnější je zónovaná matrace.

3. Spaní na břiše

Spaní na břiše se považuje za nejméně zdravou polohu při spaní, protože v ní máte vždy krk vytočený na jednu, nebo druhou stranu. Přesto může mít své výhody.

Pro koho je poloha vhodná?

Spaní na břiše se jeví jako nejvhodnější pro ty, kteří chrápou. Ke zmírnění chrápání dochází díky otevření dýchacích cest. Vzhledem k tomu, že vaše žebra pracují proti gravitaci, spotřebováváte více energie, a tak můžete spát méně klidným spánkem.

Pro koho poloha není vhodná?

Na břiše by neměly spát těhotné ženy, lidé s bolestmi zad a krční páteře a ti, kteří se chtějí vyhnout vráskám. Při spaní v této poloze mají vaše záda nejmenší oporu a zároveň jsou vystavena nadměrnému tlaku, což může vést k bolestem po probuzení.

Odpovídající polštář a matrace

Abyste se na břiše vyspali co nejlépe, je potřeba spát na tvrdé matraci, která vašemu břichu a bokům nedovolí se zbytečně propadnout dolů a takto namáhat páteř. Polštář volte co nejtenčí, případně spěte bez polštáře. Tím zabráníte vychylování krku do stran nebo zaklánění hlavy. Tenký polštář si vložte také pod boky. Vyrovnáte tak páteř a uvolníte tlak.

Spaní na břiše
Obrázek: Spánkem na břiše namáháte nejen krční páteř.

Nejlepší spánková poloha v těhotenství

Pokud jste těhotná, spěte na levém boku. Levá strana umožňuje správnou cirkulaci krevního oběhu v srdci. Kromě toho brání tlaku na játra, podporuje zdravé prokrvení plodu, dělohy a ledvin. V této poloze se živiny přes placentu dostávají lépe k dítěti. Ledviny jsou odlehčené, a tak snadněji odvádí toxiny pryč z těla.

Při spaní na boku byste v těhotenství měla mít jedno nebo obě kolena pokrčená, prospívá to vašim zádům. Opěrnému systému nejvíce ulevíte, pokud si mezi kolena a pod břicho vložíte polštář. Využít můžete také těhotenský polštář, kterým si podložíte celé tělo.

V raném těhotenství je možné spát i na břiše. S rostoucím bříškem se však tato poloha stává méně pohodlnou. V pokročilé fázi těhotenství se nedoporučuje ani spánek na zádech. Dítě totiž zvyšuje tlak na srdce a zabraňuje hladkému průtoku krve. Při spaní na zádech může dojít ke snížení krevního tlaku a k pocitům nevolnosti.

Polohy při spaní u partnerů

Speciální kapitolou jsou partnerské polohy. Je jich celá řada a každému může vyhovovat jiná. Tu nejvhodnější zvolte podle těchto faktorů:

  • Pohyb – jednomu z partnerů nemusí vyhovovat, pokud s sebou ten druhý „mrská“. Proto je optimální poloha ta, během které se co nejméně dotýkají. Může jí být například tzv. cliffhangers, kdy každý z partnerů spí na jedné straně postele, případně spaní na břiše.
  • Chrápání – jestliže jeden z partnerů chrápe, bude opět nejvhodnější poloha ta, kdy druhý partner bude spát co nejdál. Chrápající osoba by měla spát na břiše nebo na boku.
  • Nároky na prostor a pocení – pokud potřebujete dostatek prostoru nebo se v noci hodně potíte, bude vám vyhovovat poloha cliffhangers, spaní na břiše nebo natočení tváří v tvář.
  • Kontaktní spaní – pokud spíte klidněji, když vedle sebe cítíte svého partnera, zvolte polohu tzv. lžičky, kdy jeden partner objímá zezadu druhého. V případě, že se hodně potíte, můžete spát zády k sobě a dotýkat se pouze pozadím. Jiným může vyhovovat propletená poloha tváří v tvář, kdy máte propletené ruce i nohy.

Oba partneři by měli spát v takové spánkové poloze, která jim nejlépe vyhovuje a nezpůsobuje jim zdravotní potíže.

Užijte si regenerační spánek

Mezi nejzdravější spánkové polohy patří ta na zádech a na boku. V těchto polohách je vaše páteř v nejpřirozenější poloze, takže nedochází k jejímu přetížení a následné bolesti. Nejméně vhodné je spaní na břiše, kdy je páteř extrémně zatížená. Nejvíce trpí krční páteř, a to kvůli vytočení hlavy na stranu. Každou spací polohu podpořte vhodným polštářem a správně zvolenou matrací.

Sdílet tento článek