
- Spánek
- 12 minut čtení
Jak si kdo ustele, tak si lehne. Manželská postel je neodmyslitelnou součástí každé ložnice. Víte, na co se při jejím výběru zaměřit? Především na rozměry, a to nejen postele, ale i ložnice, vhodnou matraci i prodyšnost.
Aby se vám v posteli dobře spalo, je důležité, abyste v ní měli dostatek prostoru. U příliš malé postele hrozí, že se ani jeden z partnerů pohodlně nevyspí, jelikož bude celou noc docházet k „boji“ o místo. Příliš velká postel naopak vede k odcizení mezi párem. Při výběru velikosti postele berte v potaz prostorové možnosti pokoje. Nezapomeňte, že vedle postele je potřeba postavit ještě noční stolky a průchod mezi postelí a stěnou či skříní by měl být alespoň 50 centimetrů.
Šířka a délka standardních manželských postelí je 180 x 200 centimetrů. Je však možné si nechat zhotovit i postel prodlouženou, kdy délka činí 210–220 centimetrů. Délku volte podle výšky nejvyšší osoby, která v ní bude spát, a
nezapomeňte připočítat ještě 25 centimetrů navíc. Při volbě šířky berte v potaz rozměry spací plochy, nikoliv rámu postele.
Ložná plocha by se měla nacházet nejméně 40–50 centimetrů od země. Pro starší osoby může být výška ložné plochy ještě o 10 centimetrů výše. Výšku můžete ovlivnit volbou roštu i matrace.
Optimální výšku vyberete tak, že si sednete na okraj postele takovým způsobem, abyste obě chodidla měli položená na zemi. Mezi lýtkovou a stehenní kostí by měl vzniknout úhel 45°.
Dostatečná výška vás ochrání před průvanem proudícím mezi podlahou a dveřmi, ale také před vířícím prachem. Vliv má také na životnost matrace, která může díky dostatečné výšce dobře dýchat, takže se v ní nevyskytují roztoči, alergeny a plísně.
Konstrukce korpusu záleží na vašich požadavcích. Může, ale nemusí být opatřena úložným prostorem nebo disponovat plynulým elektrickým polohováním například u lamelového roštu.
V dnešní době patří k nejoblíbenějším typům kontinentální postel, která je dostatečně široká a zároveň vysoká, takže se z ní dobře vstává, ale také se do ní pohodlně uléhá. Kontinentální hotelová postel je standardem ve všech světových hotelích, spadajících do kategorie čtyř nebo pěti hvězdiček.
Základem výjimečnosti postele je promyšlená konstrukce, která se skládá ze dvou a někdy dokonce i tří dílů.
Jedná se o boxspringovou postel, která navíc nabízí úložný prostor uvnitř postele. Úložný prostor je řešený bez vnitřního členění, takže jej můžete maximálně využít. Prostor je dobře přístupný ze všech stran postele.
Kontinentální postel je doplněna funkcí plynulého polohování hlavy, trupu a nohou pomocí dálkového ovládání. Díky tomu, že postel nemá bočnice, umožňuje nastavení nejlepší pozice pro odpočinek. Pro polohovací postel se nejlépe hodí matrace ze studených, líných a termo-elastických pěn, ale také matrace latexové nebo ty s anatomicky prořezanými jádry.
Pevná tradiční postel disponující úložným prostorem. Je vhodná pro společnou partnerskou matraci. Bočnice mohou mít šířku 5 nebo 8 centimetrů a výšku 30 či 35 centimetrů. Díky unikátnímu mechanismu, který je opatřený pneumatickými písty, se ložná plocha snadno zvedá i s těžkou matrací.
Jde o základní konstrukci čalouněné postele, kterou je možné zkombinovat i s pohodlným čelem. Je možné ji opatřit různými typy roštů: pevnými laťovými, pružnými lamelovými, s ručním nebo elektrickým polohováním.
Poznáte je hned na první pohled, jelikož se jedná o designové kousky. Konstrukce i čelo lůžka jsou potažené příjemnou textilií. Mezi výhody tohoto typu patří variabilnost ve zpracování opěrných čel, úložného prostoru nebo rozměrů ložné plochy. Čalouněné postele celý prostor zútulní. Předností látkového čalounění je celá plejáda barevného provedení zahrnující i různé vzory.
Dobrá rada: Korpus postele by měl být opatřený klíženými, nikoliv pouze spojenými šrouby. Šroubované spoje se totiž rychleji vyviklají.
U manželské postele se úložný prostor může nacházet přímo v posteli nebo pod ní. Pokud se úložný prostor nachází v posteli, je dobré sáhnout po výklopných roštech s kovovou konstrukcí, které se vyklápí od nohou postele pomocí speciálního mechanismu. Výklopný mechanismus používá pneumatické písty, jež vám ulehčí přístup do úložného prostoru, a to i v případě, že spíte na vysokých partnerských matracích.
Pokud doma máte dostatek úložného prostoru a jeho přítomnost v posteli pro vás není důležitá, sáhněte po výrobku bez úložného prostoru. Kvůli úložnému prostoru totiž dochází k nedokonalé cirkulaci vzduchu v matraci, kterou tak budete muset pravidelněji čistit nebo nechat provětrávat, abyste předešli vzniku zápachu a výskytu bakterií.
Při pořizování matrací záleží na typu postele. Například boxspringové postele nemají dostatečně vysoké bočnice, takže je nutné sáhnout po partnerské matraci, protože jednotlivé by se rozjížděly.
U ostatních typů manželských postelí se doporučuje sáhnout po dělených matracích. Každý z partnerů má jinou hmotnost i jiné nároky na tuhost. Častým neduhem jedné velké matrace je situace, kdy jeden partner může svojí váhou lehčího partnera vytlačovat. Každý pohyb na takovéto matraci je cítit. Proto je lepší sáhnout po dvou matracích, které budou splňovat individuální nároky spáčů. Dvě matrace jsou také praktičtější na údržbu, jelikož potah z partnerské matrace nevyperete v obyčejné pračce.
Výběr postele není jen o designu, ale zejména o kvalitním provedení, vzdušnosti a pohodlnosti. Tyto tři parametry rozhodně stojí nad designovou stránkou věci.
Sdílet tento článek
Materasso Blog