Proč se v noci často budíte a jak vás ovlivňuje přerušovaný spánek?

  • 10 minut čtení
Proč se v noci často budíte a jak vás ovlivňuje přerušovaný spánek?
14 Kvě

Věděli jste, že kontinuita spánku je důležitější než počet naspaných hodin? Pokud spíte potřebný počet hodin, ale přitom se několikrát probudíte, nebudete ráno dostatečně odpočinutí. Přerušovaný spánek může být odrazem toho, že některé vaše orgány nepracují správně. Na vině může být i stres nebo potlačené emoce.

Spánek je důležitý pro zdraví a psychickou pohodu

Víte, že když spíte, vaše tělo nespí? Má hodně napilno, protože musí stihnout zregenerovat mozek, vaše svaly, redukovat hormony atd. Spánek je prevencí celé řady onemocnění, například:

  • vysokého krevního tlaku,
  • obezity,
  • deprese,
  • infekčních onemocnění.

Kromě toho se během něj „čistí“ mozek od toxinů, které jej poškozují. Kvalitní spánek podporuje paměť a zlepšuje váš imunitní systém. Má vliv na činnost srdce, oběhový systém a produkci hormonů. Pokud se dobře vyspíte, máte dobrou náladu.

Jak se na vašem těle podepíše nedostatek spánku?

Nedostatek spánku nebo jeho nízká kvalita se odrazí na vaší schopnosti se soustředit, na kognitivních funkcích, na vaší náladě a celkově na psychické a fyzické pohodě. Jaké další nepříjemnosti s sebou přináší?

  • Zvýšenou produkci hormonů ovlivňujících hlad,
  • nižší schopnost reakce na inzulín,
  • chuť na tučné, sladké a slané potraviny,
  • sníženou fyzickou aktivitu,
  • riziko metabolického syndromu (člověka současně trápí nadváha, vysoký krevní tlak, zvýšená glukóza v krvi, vysoký cholesterol).

Raději kvalita než kvantita

S problematikou spánku se nejčastěji spojuje potřebný počet hodin spánku. Celková doba spánku je bez pochyby důležitá. Potřebný počet hodin spaní se mění podle věku. Zatímco novorozenci prospí 15 až 17 hodin, seniorům postačí 6 až 7 hodin.

Kromě délky spánku má na vaše zdraví velký vliv kvalita spánku, konkrétně jeho kontinuita. Pokud spíte přerušovaným spánkem, nebudete ráno vstávat odpočinutí, ani když si naspíte potřebný počet hodin. Přerušovaný spánek navíc může vést:

  • k nespavosti,
  • spánkové deprivaci,
  • ospalosti během dne atd.

Přerušovaný spánek vede k frustraci a je jedním z hlavních důvodů, proč jej hodnotíte jako nekvalitní. Abyste spali skutečně dobře, musíte zjistit, co stojí za vaším častým buzením v noci.

Kvalitní spánek a jeho vliv na zdraví
Obrázek: Důležitější je kvalita spánku než jeho kvantita.

Jak noční buzení ovlivňuje váš celkový spánek?

Během spánkového procesu váš mozek prochází dvěma spánkovými cykly, které se skládají z různých fází spánku. Tyto cykly a fáze se během noci několikrát zopakují.

  1. Fáze: NREM – objevuje se zejména v první polovině noci. Mozek při ní většinou nesní. Během ní se vám uvolňují svaly v těle, opravují se a rostou tkáně, regenerují se buňky, posiluje se imunitní systém, ve vaší paměti se ukládá vše, co jste prožili. V první fázi projdete stavy, mezi které patří ospalost, lehký spánek, střední až hluboký spánek. NREM fáze může zlepšit paměť a učení.
  2. Fáze: REM – nastává v druhé polovině noci a jde o spánek, při kterém sníte. Poprvé trvá asi 10 minut. Interval se s opakováním prodlužuje, a tak může trvat i 60 minut. Během REM fáze se „čistí“ paměť a odpočívá mozek. Podněty, které jste za den vstřebali, se rozdělí na slabší a významné. Slabší se „vymažou“ a ty významné se uloží do paměti. Díky této fázi dokážete nalézat kreativní řešení problémů.

Pokud se vám spánkový proces naruší tím, že se probudíte, začíná znovu od začátku. Celkově vzato přicházíte nejvíce o REM spánek. Jak se jeho nedostatek projevuje? Budete nejen unavení, ale také si oslabujete krátkodobou a dlouhodobou paměť, zhorší se vám soustředění, můžete mít nižší práh bolesti, zhoršené vnímání nebo problémy s metabolismem.

Lidé, kteří trpí přerušovaným spánkem, obvykle spí celkově kratší dobu, než jejich tělo skutečně potřebuje. Narušeným spánkem trpí vaše mozkové funkce, fyzické zdraví i emocionální pohoda. Plynulý spánek bez probouzení je důležitý pro:

  • myšlení,
  • paměť,
  • rozhodování.

Proč se v noci budíte?

Příčin přerušovaného spánku může být celá řada. Nejčastěji se jedná o věk. Časté buzení v noci trápí především starší osoby, u kterých dochází ke změnám ve spánkových vzorcích. Spí kratší dobu hlubokým spánkem a delší dobu lehkým spánkem. Proto se v noci častěji budí.

Další příčinou může být syndrom neklidných nohou, kdy vás záškuby nohou budí ze spaní, nebo bruxismus čili skřípání zuby. Na kvalitě spánku se negativně podepisuje i stres. Úzkosti ze starostí nebo přemítání nad problémy vám mohou dělat potíže s opětovným usnutím po probuzení.

Přerušovaným spánkem mohou trpět lidé, kteří pracují na směny, protože jejich tělo nepracuje v přirozeném cirkadiánním rytmu – v noci vykonává aktivitu a přes den je nuceno spát. Mezi možnými příčinami nechybí ani životní styl, který se podepisuje na fragmentaci spánku. Negativně spánek ovlivňuje alkohol, kofein, modré světlo před spaním atd.

Důsledky přerušovaného spánku
Obrázek: Přerušovaný spánek může trápit osoby pracující na směny.

Lidé se často budí v určitém časovém intervalu. Obvykle se jedná o:

  • buzení v noci mezi 2 a 3 hodinou,
  • buzení v noci mezi 3 a 4 hodinou,
  • buzení v noci mezi 4 a 5 hodinou.

Proč zrovna v tyto časy? Podle tradiční čínské medicíny jde o doby, které se pojí s činností určitých vnitřních orgánů. Buzením vám dávají vědět, že potřebují lepší péči.

Časté buzení mezi 2. a 3. hodinou v noci: o pozornost volají játra

V tuto dobu jsou nejaktivnější játra, která detoxikují váš organismus. Právě mezi 2. a 3. hodinou ranní vaše tělo vylučuje toxiny a připravuje se na nový den. Pokud se pravidelně budíte v tuto dobu, pravděpodobně játra nepracují tak, jak mají. Játra se podle tradiční čínské medicíny pojí s emocí hněvu. Jestliže v sobě hněv potlačujete, může být právě on příčinou vašeho přerušovaného spánku.

Jak pečovat o svá játra?

  • Meditujte,
  • relaxujte,
  • vyhněte se alkoholu a těžkým a tučným jídlům.

Buzení mezi 3. a 4. hodinou ranní: zaměřte se na plíce

Plíce jsou důležité pro okysličování krve, ale také dodávají tělu energii. Příčina přerušovaného spánku může souviset s dýchacími obtížemi, mezi které patří třeba astma, alergie nebo nachlazení. V tomto případě se pusťte do dechových cvičení, věnujte se aromaterapii nebo pijte bylinkové čaje pro podporu plic (tympánový nebo šalvějový čaj).

Východní medicína na plíce nahlíží jako na orgán, který se pojí nejen s dýcháním a energií, ale také s emocemi smutku a melancholie. Odpovědí na otázku, proč se v noci budíte mezi 3. a 4. hodinou, mohou být nevyřešené emocionální bloky. Přerušovaný spánek může být také reakcí na právě prožívanou ztrátu, smutek nebo deprese. Obvykle se v tuto noční hodinu budí lidé, kteří potlačují své pocity a nedokážou se otevřeně vyrovnat se svými emocemi.

Jak pečovat o své plíce?

  • Dýchejte čerstvý vzduch,
  • provádějte dechová cvičení,
  • nekuřte,
  • vyhýbejte se znečištěnému ovzduší.
Časté buzení v noci
Obrázek: Mezi 3. a 4. hodinou ráno pracují plíce.

Buzení mezi 4. a 5. hodinou ranní: podpořte činnost tlustého střeva

Tlusté střevo vylučuje odpadní látky z vašeho těla. Pokud se na tlusté střevo podíváte očima přírodní medicíny, uvidíte orgán, který symbolizuje uvolňování fyzických i emocionálních zátěží. Buzením v tuto dobu vám tělo možná říká, že byste se měli zbavit něčeho, co vám už neslouží. A nemusí jít jen o toxické látky, ale také třeba o zastaralé návyky.

Další příčinou buzení může být i zbytečné lpění na minulosti, strach z budoucnosti nebo problém odpustit. Pokud chcete klidně spát, osvojte si techniky, které vám umožní přijmout změny a opustit to, co už nepotřebujete. Můžete třeba meditovat nebo se věnovat nenáročnému cvičení.

Jak pečovat o tlusté střevo?

  • Ráno vypijte sklenici teplé vody,
  • vyhněte se těžkým a mastným jídlům,
  • naučte se přijímat nové a pouštět staré a nepotřebné.

Jednoduchá opatření pro zlepšení spánku

Než se vydáte navštívit odborníka a spánkovou laboratoř, můžete pro plynulý spánek udělat několik jednoduchých opatření, která zvládnete sami.

  • Spěte na kvalitní matraci – možná se v noci budíte, protože spíte na proleželé a staré matraci, která neodpovídá vašim nárokům na kvalitní spánek. Pokud má matrace více jak 7 let nebo je proleželá, vrže nebo na ní vidíte jiné nedostatky, nahraďte ji novou. Vaše tělo vám poděkuje.
  • Mějte pod hlavou správný polštář – polštář vybírejte podle spánkové polohy nebo podle zdravotních omezení. Anatomické polštáře jsou ideální pro osoby, které trápí bolesti zad a krční páteře. Pomáhají udržovat páteř v přirozeném zakřivení.
  • Uléhejte do pohodlné postele – možná se budíte proto, že vaše stará postel vrže, vylučuje dráždivé látky nebo se v ní necítíte bezpečně. Mezi nejpohodlnější postele patří vysoké boxspringové postele s odpruženou základnou a dvěma matracemi. V Materasso si můžete vybrat čalounění vhodné i pro alergiky. Postele vyrábíme z nejkvalitnějších materiálů, takže jsou tiché, bytelné a mají dlouhou životnost.
  • Vyhněte se modrému světlu – modré světlo, které vyzařují obrazovky a displeje, blokuje vylučování hormonu melatoninu. Tento hormon připravuje vaše tělo na spánek. Pokud je „blokovaný“ modrým světlem, vaše tělo se nemůže naladit na spánkovou vlnu, protože si myslí, že je stále den a je potřeba být vzhůru.
  • Udělejte si inventuru toho, co jíte před spaním – nedávejte si před spaním těžká a kořeněná jídla, vyhněte se i velkým porcím. Pokud jíte nezdravě nebo se přejídáte, vaše tělo musí vyvinout hodně energie pro zpracování jídla. Důsledkem může být noční buzení.
  • Nedávejte si kofein – zhruba 6 hodin před spaním nepijte kofeinové nápoje, které způsobují problémy s usínáním.

Jestliže vás trápí přerušovaný spánek, snažte se najít jeho příčinu. Vodítkem vám může být ranní hodina, ve které se budíte. Zkuste se ale také zamyslet, na čem spíte a čemu se před spaním věnujete. Klidný spánek vám přinese pohodlná matrace a vyvětraná ložnice bez modrého světla.

Sdílet tento článek