- 11 minut čtení
Jak vybrat pružinovou matraci
- 8 minut čtení
Vybíráte pružinovou matraci? Prozradíme vám, jaký je rozdíl mezi klasickou a taštičkovou variantou
Vyznat se v typech matrací je někdy složité. Mnoho lidí názvy jako pružinová či taštičková matrace zaměňuje, aniž by věděli, že taštičková je sice pružinová, ale pružinová není taštičková. Jak se v tom vyznat?
Rozdíl mezi bonellem a taštičkou
Není pružina jako pružina. Podle toho, jakými pružinami je vyplněno jádro se pružinové matrace dělí na klasické bonellové nebo moderní taštičkové.
Bonellová matrace
- Pod tímto pojmem si můžete představit klasickou pružinovou matraci.
- Pro výrobu pružin se používá ocelový drát.
- Pružiny jsou velké a vzájemně propojené do jednoho celku, takže stlačení jedné pružiny ovlivní i pružiny v její blízkosti.
- Bonellová matrace má pouze jednu tvrdost a není možné ji zónovat.
- Tento typ pružin je kvalitnější než pružiny používané v matracích vašich babiček, ale i tak se dnes řadí mezi nemoderní.
- Bonellové matrace nahrazují pokrokové matrace taštičkové.
- Tyto klasické matrace nejsou vhodné pro každodenní spaní, ale jen pro občasné přespávání.
Taštičková matrace
- Jádro matrace tvoří stovky až tisíce menších pružinek.
- Každá pružinka je všita do speciálního textilního pouzdra, takže vizuálně připomínají malé válečky.
- Samotné pružinky mezi sebou nejsou propojeny, propojena jsou pouze textilní pouzdra.
- Díky propojení textilních pouzder dokáže každá pružinka samostatně reagovat na stlačení.
- Pružinky, na které není vyvíjen tlak, zůstávají v nezměněném stavu.
- Tento typ matrace je možné zónovat, tedy každou část matrace opatřit jinou tuhostí.
- Zónování se provádí tak, že se do taštiček vloží pružiny s odlišným průměrem a tuhostí. Díky tomu se matrace pyšní vysokou bodovou elasticitou a dokážou optimálně kopírovat nerovnosti lidského těla.
- Čím více pružin v matraci je, tím vyšší je i bodová elasticita.
- Tento typ matrací je vhodný pro každodenní spaní.
Na dalších řádcích se budeme věnovat každému typu matrace zvlášť, seznámíme vás s jejich výhodami a nevýhodami a prozradíme, kdo se na nich dobře vyspí.
Taštičková matrace složená z tisíců pružin
Taštičková matrace je pružinová, ale rozložení jádra je odlišné od klasické bonellové matrace. Pružiny o průměru 5 centimetrů nejsou vzájemně sešněrované pomocí drátů a netvoří celek jako u bonellových matrací. Pružinky se ukládají do malých textilních taštiček, které celé matraci daly pojmenování. Matrace s taštičkovým jádrem je moderním typem pružinové matrace, která v mnohém předčila klasické bonellové.
Hustota pružin
Při porovnání dvou taštičkových matrací berte vždy v potaz hustotu pružin. Nezapomeňte, že je velký rozdíl mezi jejich celkovým počtem a počtem na metr čtvereční.
Standardní taštičkové matrace mají hustotu zhruba 256 pružin na metr čtvereční a spokojí se s nimi většina zákazníků. Existují však také tzv. Multi-Pocket taštičková jádra s 650 kusy na metr čtvereční nebo Micro-Pocket s dvojnásobným počtem na metr čtvereční. Čím více pružinek v jádru je, tím je stabilnější a méně pruží.
Životnost taštičkových matrací se počítá na desítky let, jejich předností je vysoká nosnost. Spát na nich mohou osoby s hmotnostní mezi 120 až 150 kilogramy. Stejně jako na bonellové matraci, i na pružinovém jádru se nachází zpevňující textilie chránící matraci proti protlačení pružin. Měkčí taštičkové matrace disponují měkkými pěnami, tvrdší například kokosovými deskami.
Kdy se rozhodnout pro taštičkovou matraci
Stejně jako bonellová, tak i taštičková matrace má vysokou nosnost, takže je vhodná pro osoby s vyšší hmotností, které sendvičové matrace nebo matrace ze studené pěny proleží za krátkou dobu. Rozhodně skvělou vlastností je také prodyšnost, takže dobře snesou i vlhčí prostředí, aniž by se v nich začaly tvořit bakterie nebo plísně. Díky možnosti anatomického zónování jsou vhodné pro každodenní zdravé spaní. Poznejte jestli nespíte na proleželé matraci.
Taštičkové matrace mohou ležet na pevné desce, ale z hlediska cirkulace vzduchu je lepší volbou rošt s pevnými latěmi nebo lamelami. Kvůli možnému poškození se nedoporučují pro kombinaci s polohovatelnými rošty.
S matrací s pružinovým jádrem se můžete setkat u kontinentálních postelí, pro které jsou charakteristické dvě matrace (pružinová a pěnová) s možností třetí vrstvy, kterou tvoří topper.
Výhody a nevýhody taštičkové matrace
- + vysoká bodová elasticita
- + možnost zónování
- + prodyšnost
- + vysoká nosnost
- + vhodná pro každodenní spaní
- – vyšší pořizovací cena
- – vzhledem k počtu pružinek vyšší hmotnost
Tradiční pružinová matrace inovovaná o bonellové pružiny
Mnozí pružinové matrace odmítají kvůli předsudkům, které pramení z jejich dřívějších zkušeností. Zpravidla se na nich spávalo u babiček a spánek to byl vskutku zážitkový. Kvůli nekvalitní výrobě pružiny vrzaly a výjimkou nebylo ani jejich vystřelování. O pohodlném spánku v tomto ohledu nemohla být řeč.
Změna spočívá v jádru
Pružinové matrace, a především jejich jádra, prošly renesancí. I když inovace nemusí být na první pohled zřejmá, protože jádro nadále tvoří kovové nebo ocelové dráty, věřte, že změna spočívá v síle drátů, v jejich počtu i způsobu usazení. Rozdílné jsou tedy pružiny, ze kterých se dnešní pružinové matrace vyrábějí.
Pro výplň současných pružinových matrací se používají bonellové pružiny. Vyrábějí se z tenčích ocelových drátů, které jsou mezi sebou propojené a tvoří jeden celek. Díky tomu má matrace stejnou tvrdost po dlouhou dobu používání. Když si na ni lehnete, tlak se rozloží mezi více pružin. Celou plochu totiž tvoří 100 až 200 pružin.
Matraci však netvoří jen pružiny, ale také další vrstvy, které umocňují komfortní spánek. Pružinová matrace se může skládat například ze:
- spodní filcové vrstvy,
- bonellových pružin,
- polyuretanové pěny,
- elastické HR pěny,
- pratelného potahu.
Pokud se chystáte pružinovou matraci kupovat do svojí manželské postele, doporučuje se každému partnerovi koupit vlastní matraci. Partnerská matrace by kvůli vzájemnému propojení pružinek po celé šířce nebyla vhodná, jelikož každý pohyb partnera by ten druhý cítil.
Pro koho a kam se pružinové matrace hodí
Volba této matrace je vhodná pro ty, kteří preferují tuhé až extra tvrdé matrace. Pružinový systém je samozřejmě opatřen ochrannou vrstvou proti protlačení a pěnami. Podle toho, jak tuhou matraci chcete, zvolte měkčí nebo tužší pěny s vysokou hustotou. Bonellové matrace jsou o něco méně pohodlné než taštičkové a hodí se spíše pro občasné přespání například na chatě.
Pružinová matrace má skvělou prodyšnost, velkou pružnost a možnost vysokého zatížení až do 150 kilogramů. Vzhledem k dobré cirkulaci vzduchu se hodí i do míst s vyšší vlhkostí nebo omezeným odvětráváním. V posteli by měly ležet na pevné desce nebo pevném laťovém roštu, přičemž mezery mezi latěmi by neměly být větší než 4 centimetry. Při mezerách okolo 6 centimetrů by již mohlo dojít k deformaci. Matrace by kvůli možnému poškození neměla ležet na roštu polohovacím.
Výhody a nevýhody
- + správně reagují na tělo i na pevné desce
- + prodyšnost
- + pořizovací cena
- + dlouhá životnost
- – nevhodná jako dvojmatrace
- – spíše tužší
- – nevhodná pro každodenní spaní
Sdílet tento článek
Materasso Blog