
- Spánek
- 12 minut čtení
„Mám si dát do ložnice televizi?“ Otázka, která lidi rozděluje na dva tábory. Zatímco jeden by bez televize v ložnici nedal ani ránu, druhý mluví o působení modrého světla na kvalitu spánku. Co je potřeba vědět před tím, než se rozhodnete, zda svoji ložnici vybavíte televizí?
Jaký je rozdíl mezi ložnicí a obývacím pokojem? Obývací pokoj je místností určenou pro setkávání a zábavu. Ložnice je soukromý intimní prostor, ve kterém se máte cítit uvolněně a bezpečně. Máte v něm relaxovat, zklidnit se a odpočívat. A to se vám s modrým světlem, které obrazovka televize vyzařuje, rozhodně nepovede.
Pokud budete dlouze přemýšlet, jistě přijdete na pár důvodů, kvůli kterým je výhodné televizi v ložnici mít. Jedním z nich je například pohodlí. Je mnohem příjemnější sledovat oblíbený pořad z měkké vyhřáté postele než z gauče v obýváku. Navíc, když při sledování televize z postele usnete, nemusíte se přesouvat z obýváku do ložnice.
Díky televizi můžete v ložnici vykouzlit originální atmosféru. Pusťte si třeba praskající oheň v krbu, bublání potůčku, šumění moře nebo ptáčky cvrlikající v lese. Pro navození nálady jsou tyto programy jako stvořené. Přestože s sebou televize v ložnici přináší pár výhod, existuje i řada nevýhod. A těch je mnohem více.
Televize je rušivý element, kterým v ložnici naděláte více škody než užitku. Jaké jsou hlavní nevýhody televize v místnosti, ve které máte především odpočívat?
Samotná televize jako přístroj váš spánek nijak neovlivňuje. Negativní vliv na něj má modré světlo, které obrazovka televize vyzařuje. Zejména večer potlačuje modré světlo produkci melatoninu. Jedná se o hormon, který našemu tělu říká, že se cítí unavené a mělo by jít spát.
Pokud se večer vystavujete modrému záření z obrazovek tabletů, mobilů a televizí, vysílají se do vašeho mozku signály, které mu říkají, že je ještě den. V mozku stále pracuje melanopsin, což je fotopigment, který vašemu tělu říká, aby přestalo produkovat melatonin.
Takto dochází k narušení přirozeného cirkadiánního rytmu neboli vnitřních hodin, které se řídí podle střídání dne a noci. Důsledkem mohou být poruchy spánku, problémy s imunitou i náchylnost k častějším zánětům v těle.
Přestože působení modrého světla můžete odfiltrovat speciálními brýlemi na modré světlo, neměli byste alespoň 90 minut před spaním koukat do světelných obrazovek.
Nejen pároví terapeuti vědí, že komunikace mezi partnery je klíčová. Pokud před spaním sledujete televizi, nemáte chuť se bavit s partnerem nebo rodinou. Raději se oddáváte programovému proudu. Vzpomeňte si ale na to, že přes den jste většinou tak vytížení, že nemáte čas na příjemnou konverzaci.
Proto večer raději věnujte povídání s partnerem, přáteli nebo rodinou. Zeptejte se, jaký byl jejich den, co se jim povedlo, nebo co je zítra čeká. Mluvte o čemkoliv, co vás napadne. Ukažte zájem o své okolí. Přinese vám to daleko více než bezduché sledování televize.
Ložnice je místo, ve kterém máte nejen odpočívat, ale také ho sdílet s partnerem. Televize je rušivým elementem, který vás může odvádět od potřeby blízkosti vašeho partnera. Intimita se může začít postupně vytrácet, což není pro vztah vůbec dobré.
Televize vás plní informacemi, které se na vás valí z každého kanálu. Nezáleží na tom, jestli právě běží reklamy, dokumentární seriál, vzdělávací pořad nebo celovečerní film. Váš mozek je v neustálém běhu. Stále přijímá a zpracovává nové informace.
Věděli jste, že to, na co myslíte před spaním, do určité míry ovlivňuje, jak se budete cítit další den? Před usnutím byste si měli zrekapitulovat, jak váš den vypadal. Napište si do diáře, na co nesmíte následující den zapomenout.
Udělejte si čas na meditaci a přemýšlejte o tom, co se vám dnešní den povedlo a za co jste vděční. Pokud místo toho budete koukat na telku, o tuto drahocennou reflexi přijdete.
Právě kvůli sledování televize nemá řada lidí čas číst oblíbenou knihu nebo časopis. Čtení je přitom činnost, která se před spaním doporučuje. Nejde o pasivní, ale o aktivní vstřebávání informací, při kterém navíc zapojujete svoji fantazii. Výhodou je, že si nenamáháte oči jako při sledování televizní nebo jiné obrazovky.
Veškerá elektronika vyzařuje elektromagnetický smog, a to i v případě, že je vypnutá. Stačí totiž, že je zapojená v zásuvce, a elektromagnetický smog je s vámi. U citlivých jedinců může tento smog způsobovat:
Proto se doporučuje mít v ložnici jen minimum elektroniky a na noc ji vytahovat ze zásuvky.
Sledování televize se odrazí na vašem účtu za elektřinu. Věděli jste, že čím větší obrazovka je, tím více „žere“? Vzhledem ke zvyšujícím se cenám za elektrickou energii se vyplatí si před spaním raději povídat nebo číst. Ostatně tyto činnosti prospějí i vaší duševní pohodě.
Večer se obvykle televize sleduje ve tmě. A právě kontrast mezi tmou v místnosti a zářivou obrazovkou je pro vaše oči škodlivý. Takové sledování vede k pocitu unavených očí, ale také k bolestem hlavy nebo migrénám.
Věděli jste, že i když se vám při sledování televize dobře usíná, nespíte tak kvalitně jako v tichu? Vaše mysl a tělo si totiž nedokážou dostatečně odpočinout. Ostatně jedno z pravidel spánkové hygieny říká, že byste měli spát v maximální tmě a tichu.
Pokud v ložnici televizi nemáte, a přesto spíte nekvalitně, možná je chyba ve špatné matraci nebo celkovém designu ložnice.
Jak zjistíte, že je potřeba vyměnit matraci?
Kvůli spánku na nekvalitní matraci vás může bolet hlava, krční páteř, bedra, ploténky, kyčle atd.
Jestliže si chcete užít ten nejkvalitnější spánek, dopřejte si novou postel s perfektní matrací a odpovídajícím roštem. Rošt totiž matraci pomáhá rozložit tlak, který na ni při spánku vyvíjíte. Jaké faktory sledovat při výběru matrace a roštu?
Při výběru matrace se zaměřte na:
Při výběru roštu si promyslete, zda budete chtít nepolohovací, nebo polohovací model. Polohovací rošty jsou vhodné pouze pro pěnové matrace. Nehodí se pro matrace pružinové. Tyto rošty umožňují polohování v oblasti hlavy a dolních končetin. Polohování přitom může být manuální, nebo elektrické.
Jaké parametry při výběru roštu sledovat?
Abyste se v ložnici cítili maximálně pohodlně, měli byste umírněně pracovat s nábytkem i barevným pojetím. Do ložnice se nejlépe hodí:
Mezi nevhodné barvy patří:
Dominantním nábytkem je vždy postel. Nejpohodlnější odpočinek a nejluxusnější vzhled nabízejí vysoké čalouněné postele s čelem. Při zařizování nábytkem pamatujte na vzdušnost. V ložnici byste se měli cítit volně, a nikoliv stísněně.
Spěte v ložnici, která je harmonická, bez elektromagnetického smogu a bez zbytečného modrého světla.
Sdílet tento článek
Materasso Blog