- Matrace
- 11 minut čtení
Jaká matrace je nejlepší pro osoby s nadváhou
- 6 minut čtení
Nadváha a obezita patří mezi nejčastější civilizační choroby současnosti. Lidi s vyšší tělesnou váhou obvykle trápí různé obtíže, které mohou být umocněny spaním na nevhodné matraci. Je důležité pamatovat na to, že jiné nároky na matraci má člověk vážící 70 kg a úplně jiné osoba s váhou pohybující se okolo 150 kg.
Obtíže a komplikace způsobené vyšší hmotností
Podle Státního zdravotnického ústavu trpí v České republice obezitou asi 25 % žen a 22 % mužů. Nadváha obecně je pak problémem, který řeší asi 50 % populace středního věku. Vyšší tělesnou váhu obvykle doprovázejí další komplikace, které může umocnit i spánek na nevyhovující matraci.
Jaké problémy jsou u obézních osob nejčastější?
- Bolesti zad,
- bolesti krční páteře,
- potíže s dýcháním,
- zvýšená míra pocení.
Obtíží je samozřejmě více, ale výše vyjmenované se pojí s nevhodnou matrací. Výběrem matrace s dostatečnou nosností však můžete tyto problémy velkou měrou ovlivnit. Na trhu jsou k dostání modely speciálně určené pro osoby s vyšší hmotností. Jejich nosnost se pohybuje od 150 kg až do 200 kg.
Jak vybrat matraci pro spáče s obezitou či nadváhou?
Matrace pro osoby trpící tímto onemocněním se vyrábějí z moderních materiálů, které páteř i hlavu udržují v doporučené poloze. Tím zabraňují deformaci páteře a minimalizují vznik bolesti, případně bolest zcela odstraní. Nesmíte zapomenout také na kvalitní rošt, který pomáhá rozložit tlak vyvíjený na matraci. V kombinaci s anatomicky tvarovaným polštářem navíc může dojít k odstranění nepříjemného chrápání.
Nosnost a vyšší stupeň tuhosti
Při výběru jsou nejdůležitějšími parametry nosnost a stupeň tuhosti. U každé matrace najdete informaci o její nosnosti, což znamená, pro jak „těžké“ osoby je vhodná. Obecně se doporučuje zvolit matraci s nosností, která vaši tělesnou hmotnost přesahuje nejméně o 5 kg. Pokud byste sáhli po matraci s nosností, která přesně odpovídá vaší váze nebo po výrobku, který má nosnost dokonce nižší, nebude vašemu tělu poskytovaná dostatečná opora a hlavně se matrace brzy proleží. A zřejmě nechcete každou chvíli investovat do nákupu nové, že?
Tuhost neboli tvrdost matrace se dělí celkem na 4 stupně:
- T1 (velmi měkké) – pro osoby do 70 kg,
- T2 (měkké) – pro osoby mezi 70 kg a 100 kg,
- T3 (tvrdé) – pro osoby do 120 kg,
- T4 (velmi tvrdé) – pro osoby do 150 kg.
Podle tohoto rozdělení budete vědět, že osoby s nižší hmotností mohou sáhnout po měkčích matracích, ale lidé s vyšší hmotností a nadváhou by měli volit matrace tvrdé, které páteři poskytnou dostatečnou oporu. V naší nabídce najdete i speciální matrace a rošty s označením T5, které mají nosnost až 150 kg.
Dobrá rada: Udělejte si malý test. Sedněte si na postel, a pokud se matrace zmáčkne o více jak 1/3, budete vědět, že je pro vás příliš měkká, a tedy nevyhovující.
Výrobní materiál
Tvrdé a velmi tvrdé matrace se nejčastěji vyrábějí v sendvičovém pěnovém provedení s kombinací pěn a bonellových pružin či pružinových taštiček. Součástí mohou být i přírodní materiály, které se starají o dostatečný odvod potu, jelikož zvýšené pocení může být jednou z obtíží, která se s vyšší hmotností pojí.
Předností taštičkových pružin je dlouhá životnost a vysoká nosnost. Spát na ní mohou osoby s hmotností dosahující až 150 kg. Aby byl spánek na taštičkové matraci co nejpohodlnější, nachází se v jádru ještě další vrstvy, které brání protlačování pružin. Jestliže preferujete měkčí spaní, mělo by být taštičkové jádro kombinované s pěnovými vrstvami, pro tvrdší spaní je vhodnější například kokosová deska.
Sáhnout můžete i po pěnových matracích s vysokou hustotou. Pěnové matrace jsou obvykle tvořeny z několika typů pěn s různými vlastnostmi a výškou. U těchto matrací platí, že čím vyšší jsou, tím lepší oporu poskytnou. Samozřejmě je potřeba sledovat také jejich nosnost a prodyšnost.
Počet zón
Na kvalitu odpočinku má vliv zónování matrace, přičemž zón může být hned několik. Nejvyšší počet je sedm. Zónování znamená, že každá část matrace má jinou tvrdost v závislosti na části těla. Například zóna v oblasti ramen je odlehčená, ale oblast kyčlí naopak vyztužená, měkká je obvykle část určená pro lýtka. Zónované matrace mohou být vyrobeny jak z pěn, tak z taštičkových pružin.
Obecné rady pro výběr nové matrace
Nosnost a tuhost jsou nejdůležitějšími parametry při výběru matrace pro osoby s nadváhou. Nejsou však jedinými, které je potřeba při nákupu sledovat. Mezi další patří:
- délka a šířka – matrace by svou délkou měla vaši výšku přesahovat o 20–25 cm. Šířka by měla odpovídat šířce lůžka. Obecně mají standardní matrace na jednolůžko šířku 90 cm.
- Výška matrace – optimálně by se měla pohybovat mezi 17–22 cm, ale sáhnout můžete i po vyšší. Čím vyšší matrace, tím lépe se z ní vstává nebo na ni uléhá.
- Tvrdost a nosnost – vybírejte podle své hmotnosti a spánkové polohy.
- Materiál – pro osoby s vyšší hmotností jsou ideální taštičkové pružiny či pěny s vysokou hustotou.
Dostatečná nosnost a tuhost matrace se na kvalitě spánku spáčů s vyšší hmotností odrazí nejvíce. Pomohou od bolesti a po probuzení se budete cítit jako znovuzrození.
Sdílet tento článek
Materasso Blog