blog
11.01.2021

Inspirace pro stylovou ložnici

Ložnice je místností, v níž strávíte mnohem více času než v obýváku. Proto je důležité se designu ložnice pečlivě věnovat. Musíte se v ní cítit bezpečně a nerušeně. Ložnice zkrátka musí vyzývat k relaxaci. Jak toho dosáhnout? Pečlivě vybírejte barvy, doplňky, osvětlení, nábytek a zejména postel.
 

Postel je nejdůležitějším nábytkem místnosti

I v českých ložnicích si svoje místo našly designové postele, které respektují požadavek účelnosti, jednoduchosti a pohodlnosti. Celočalouněné postele na první pohled působí jako velký měkký polštář a je pro ně charakteristické vysoké čelo. Pohodlné čelo ocení zejména ti, kdo si v posteli rádi čtou nebo povídají. Toto zpracování do vaší ložnice vnese potřebu odpočinku a lenošení, což je hlavním posláním místnosti.

Na pohodlí se velkou mírou podílí matrace, ale také rošty. Komfortu přesně podle svého přání dosáhnete, pokud si pořídíte rošty polohovatelné ručně nebo elektricky. Relaxační poloha tak bude zcela ve vaší režii. Důležitý je i korpus postele.

Kontinentální postele, které dobře znáte z luxusních hotelů, vás ohromí dostatečnou výškou ložné plochy, díky které se z postele dobře vstává, ale také se do ní pohodlně uléhá.

Postel by podle tradičního čínského učení feng shui měla být umístěna čelem ke zdi a být přístupná z obou stran. Vyhněte se jejímu postavení přímo pod okno. Abyste se v posteli cítili bezpečně, uklidní vás přímý pohled na dveře.
 


Postel je centrem ložnice. Zdroj: Materasso.cz 
 

S ostatním nábytkem to nepřehánějte

Moderní design ložnice se inspiruje v minimalismu a vzdušnosti. Proto byste místnost neměli přeplňovat nábytkem. Bohatě si vystačíte s nočními stolky, šatní skříní, kosmetickým stolkem a případně pohodlným křeslem na čtení. Mezi postelí a stěnou či skříní by měla být mezera nejméně 70 centimetrů, aby se kolem ní dalo pohodlně chodit. Do ložnice rozhodně nepatří nástěnná zrcadla, jelikož odraz v nich může evokovat přítomnost třetí osoby. Raději se rozhodněte pro zrcadlo na vnitřní straně dveří skříně.
 

Barvy a materiály navozující pocit klidu

Barevná inspirace moderních ložnic vychází spíše ze světlých a pastelových tónů. Mezi uklidňující barvy se řadí béžová, šedá, modrá nebo zelená. Klasikou, kterou nikdy nic nepokazíte, je bílá. Ve stejných barvách nebo alespoň tón v tónu by mělo být také ložní povlečení, závěsy, čalounění postele a stínítka lamp. Pokud chcete stěny něčím oživit, sáhněte po tapetě. Aplikujte ji však jen na část stěny nebo jednu stěnu. Mezi nejoblíbenější patří smetanová barva s plastickým potiskem květin v decentním provedení

Psychologie barev

  • Modrá – především uklidňuje, takže si o její použití ložnice přímo říká. Držte se však pravidla všeho s mírou. Pokud bude modré příliš, a to zejména světlé, může místnost působit studeně a nepříjemně. Přemíra tmavomodré barvy naopak navozuje spíše depresivní atmosféru.
  • Zelená – další uklidňující barva, která na náš organismus působí pozitivně. Podvědomě totiž evokuje přírodu a jaro. Proto se v její přítomnosti budete cítit optimisticky a příjemně naladěni. Pastelově zelená je doménou ložnic s dřevěnými prvky, pro moderní ložnice je jasnou volbou pistáciová nebo odstín světle zeleného jablka. Atmosféru exotiky s vůní dálek vykouzlíte smaragdovou barvou.
  • Šedá – barva, která nikdy nevyjde z módy. Je neutrální, což vám umožní si pohrát s doplňky a dekoracemi.
  • Bílá – bílá je neutrální barvou, které však nesmí být moc, aby nevznikl tzv. nemocniční efekt. Pokoj prosvětlí a provzdušní, takže místnost nebude působit stísněně. Pro výmalbu nemusíte volit jen sněhově bílou, rozhodnout se můžete pro odstín slonové kosti nebo béžový tón.

V ložnici se snažte mít co nejvíce přírodních materiálů. Nejoblíbenější je dřevo, které můžete využít jako obklad stěny nebo se rozhodnout pro dřevěnou podlahu. Kromě toho je zajímavým a moderním řešením i keramická podlaha. Efektivně působí také dřevěné lampičky nebo lustry. U postele byste měli mít malý kobereček třeba z umělé kožešiny, do kterého si při vstávání příjemně došlápnete.


I z malé ložnice uděláte velkolepé místo odpočinku výběrem správné postele. 
 

Hra se světlem

Při vybavování nábytkem je lepší se držet při zemi, ale při plánování osvětlení se můžete konečně vyřádit. Do ložnice, která má navodit pocit klidu, se totiž hodí několik stupňů osvětlení. Prvním stupněm je centrální stropní svítidlo, které může být i závěsné. Dalším stupněm je stojací lampa v rohu místnosti, následují malé lampičky na nočním stolku a pomyslnou třešničkou jsou čajové svíčky v designových svícnech.

Veškeré osvětlení by mělo být opatřeno stínítky, ideálně látkovými, které světlo z žárovky příjemně ztlumí a změkčí. Barva světla by měla být spíše teplá, navozující pocit útulnosti.
 

Práce do ložnice nepatří

V ložnici byste rozhodně neměli mít:

  • pracovní stůl,
  • televizi,
  • žehlicí prkno,
  • elektroniku.

Pokud máte malý byt a pracovna v ložnici je nutností, oddělte tyto dva prostory například paravánem. V žádném případě by však na stěně neměla viset televize a v okolí se nacházet další elektronika, kterou může být například počítač. Tato zařízení totiž vyzařují vlny, které vás mohou při spánku rušit, ale také vám evokovat práci, což vám znemožní si kvalitně odpočinout.
 


V ložnici najde své místo pohodlné křeslo na čtení. Zdroj: Materasso.cz 
 

Atmosféru umocněte dekoracemi

Stejně jako s nábytkem, ani s dekoracemi byste to neměli přehánět. Vybírejte jen takové, které interiér decentně doplní. Vyhněte se velkým obrazům s agresivními barvami a raději sáhněte po rodinných fotografiích. Na komodě či polici si své místo najdou jednoduché svícny. Zeď můžete oživit indiánským lapačem snů a na noční stolek postavit vonný difuzér s tyčinkami. Nejlépe se usíná při vůni levandule, eukalyptu nebo heřmánku.
 

Publikováno 11.01.2021
I ty se chces pořádně vyspat? Podívej se na naše matrace