
- 10 minut čtení
Klidný spánek v těhotenství? Může se zdát, že kvůli rostoucímu bříšku, hormonálním změnám a kopání a vrtění miminka je kvalitní odpočinek nemožný. Existuje však spousta opatření, která vám pomohou se dobře vyspat a projít celým těhotenstvím odpočinuté.
Změny, které provází vaše tělo i mysl, se odrazí na kvalitě spánku. Jak mohou vypadat noci a večery těhotných žen?
Nastávající maminky potřebují více spánku, protože jejich tělo prochází zatěžkávající zkouškou. Ne vždy se jim však daří odpočívat tolik nebo tak kvalitně, jak by potřebovaly. Za problematickým spánkem zejména v prvním a třetím trimestru mohou stát:
Dostatečný a kvalitní spánek je důležitý nejen pro budoucí maminky, ale také pro děti, které v nich rostou. Dlouhodobější problémy se spánkem mohou zvýšit riziko předčasného porodu nebo poporodní deprese. Kromě toho mohou být příčinou nadměrného přírůstku hmotnosti v těhotenství. Ke zdravému spánku si můžete dopomoci vhodnou spánkovou polohou a dalšími jednoduchými a přitom efektivními opatřeními.
Jakmile se vám začne zvětšovat bříško, vyspíte se nejpohodlněji na boku s pokrčenými koleny. Právě tato poloha totiž podporuje zdravý krevní oběh. Na jakém boku spát v těhotenství? Lékaři doporučují levou stranu. Chráníte svá játra a zajišťujete zvýšený průtok krve k srdci, ledvinám, a hlavně k vašemu miminku. Kromě toho se k miminku dostává také potřebný kyslík a živiny. Spánkem na levém boku snižujete pravděpodobnost otoku kotníků a nohou, což je nepříjemné jak v letním, tak v zimním období.
Na pravé straně byste neměly spát zejména kvůli tomu, že zbytečně tlačíte na játra. Nicméně podle odborníků nevadí, pokud budete na pravé straně spát v krátkých intervalech.
Dobrá rada: Věděly jste, že ve spánkové poloze, ve které usnete, spíte nejdéle? Usínejte tedy na levém boku a nechte se uklidňovat pocitem, že pro své tělo i pro miminko děláte to nejlepší.
Pokud jste dosud spaly na břiše nebo na zádech, může být těžké si zvyknout na novou spánkovou polohu. Abyste si zvykání usnadnily a spánek na boku si užily, udělejte několik jednoduchých opatření:
Dobrá rada: Pokud vás trápí pálení žáhy, vypodložte si hlavovou část vyšším polštářem. Dalším řešením je spaní na roštu s nastavitelnou hlavovou částí.
Kromě dlouhého spaní na pravém boku se zejména ve druhém a třetím trimestru nedoporučuje spát na břiše a na zádech.
Spaní na břiše je nepohodlné jednak kvůli zvětšujícímu se bříšku, ale také kvůli citlivějším prsům. Spánek v těhotenství na břiše by neměl vadit v 1. trimestru.
Můžete se ale také setkat s názorem, že máte během prvních dvou trimestrů těhotenství spát v takové poloze, která je pro vás nejpohodlnější.
Rostoucí děloha během spánku utlačuje hlavní tepnu aortu a důležitou dutou žílu. Jako dutá žíla se označují dvě velké žíly, které do pravé srdeční síně přivádějí odkysličenou krev z horní a spodní poloviny těla.
Kvůli tlaku na aortu a dutou žílu ztěžujete srdci pumpování krve nejen do vašeho krevního oběhu, ale také k miminku. Toto zatěžování může být důvodem, proč vás po probuzení přepadají závratě a nevolnost.
Spaním na zádech v těhotenství zbytečně zatěžujete páteř. Následkem jsou bolesti v bederní oblasti, typické právě pro těhotné ženy. Při spaní na zádech můžete chrápat nebo mít jiné dechové obtíže, které brání tolik potřebnému kvalitnímu odpočinku.
Nedělejte si starosti, pokud večer usnete na boku a probudíte se na zádech. Jednoduše se opět přetočte na bok. Abyste se cítily klidněji, můžete si za sebe položit klínový polštář, který vám zabrání se zcela „překulit“ na záda.
Kvalitu spánku v těhotenství ovlivňují nejen hormonální a fyzické změny vašeho těla, ale také vaše mysl. Zkuste si nastavit „spací“ rituál, který bude obsahovat úpravu jídelníčku, relaxační techniky a dodržování spánkové hygieny. Jak na to?
Věděly jste, že se váš trávicí systém kvůli hormonálním změnám a zvětšující se děloze zpomaluje? Výsledkem je zácpa, problémy s trávením nebo pálení žáhy. Tyto obtíže mohou být výraznější v noci. Abyste pro své trávicí ústrojí udělaly to nejlepší:
V těhotenství více pracují vaše ledviny a miminko vás tlačí na močový měchýř. Proto se vám chce častěji na záchod. Aby vás v noci nebudila potřeba močení, nepijte 2 hodiny před spaním.
Většina lidí o ní slyšela a ví, že by se měla dodržovat. Ale jen málokdo skutečně dbá na svoji spánkovou hygienu. Pokud chcete dobře spát, zaměřte se na svoje spánkové návyky. Co si pohlídejte?
U těhotných žen jsou časté křeče v nohách, které vás mohou budit ze spaní. Důvodem je změna schopnosti vašeho těla zpracovávat vápník. Proto si před spaním jemně protáhněte nohy, dopřávejte si stravu bohatou na vápník a přes den se dostatečně hýbejte.
Příchod miminka se pojí nejen s velkým očekáváním a radostí, ale také se starostmi a obavami. Ty na vás útočí zejména večer před spaním. Přemítáte o všem možném a představujete si nejrůznější, možná ne zrovna pozitivní scénáře. Právě kvůli nim vás mohou tížit noční můry a děsivé sny. Zkuste se nočnímu přemýšlení vyhnout, třeba tím, že si zacvičíte jógu, uděláte několik dechových cvičení nebo si všechny obavy zapíšete do deníku.
V těhotenství je pro vaše tělo i zdraví miminka nejlepší spát na levém boku. Spěte na kvalitní matraci a vypodložte se polštáři. Kvalitně odpočinutá zvládnete těhotenství s úsměvem.
Sdílet tento článek
Materasso Blog